Nastavení prohlížeče
Přidat do oblíbených Přidat do oblíbených
Nastavit jako výchozí Nastavit jako výchozí
Zasílat novinky Zasílat novinky


Klub Felicia tuning

Základní škola a mateřská škola Rokytno
3. 1. 2010Vážení návštěvníci stránek, s radostí oznamujeme, že s příchodem nového roku se nám podařily vytvořit nové internetové stránky,které jsou nezávislé na cizím člověku.Díky tomu budete mít k dispozici aktuální servis. Uvítáme, když nám napíšete své názory nebo konstruktivní připomínky. Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří jste nabídli svou pomoc formou předání kontaktu či nabídkou vytvoření stránek. Vaší pomoci i nabídek si velmi vážím. Tvůrce stránek jsem zvolila symbolicky - vypracoval je náš bývalý žák - Michal Bednář, jehož maminka u nás působila jako paní učitelka v mateřské škole. Každý, kdo prošel naší školou tu zanechal svou stopu a má tu své místo. A tak to má být. Najdete nás na http://skola-rokytno.webnode.cz Více zde.

8. 12. 2009Vánoce pro všechny Přibližně před dvěma lety jsme o víkendu s rodiči a s dětmi navštívili Ekocentrum a Záchrannou stanici „Pasíčka“ při Základní organizaci 44/03 Českého svazu ochránců přírody v Boru u Skutče. www.pasicka.cz Záchrannou stanicí „Pasíčka“ projde ročně okolo 600 volně žijících živočichů, kteří potřebují lidskou pomoc. Přes 60% přijatých zvířat se podaří vyléčit a vypustit zpět do přírody. Bohužel asi 10% zvířat uhyne nebo se pro vážná poranění musí utratit. Zvířata, která zůstanou trvale postižená, mají své místo v expozici, kde probíhají programy pro děti. Můžeme se tak setkat s živočichy, kteří žijí okolo nás, ale přesto je mnohdy neznáme. Jelikož je záchranná stanice neziskovou organizací, získat dostatek finančních zdrojů na provoz stanice je čím dál tím obtížnější. V současné době probíhá akce „Vánoce se zvířátky“, kdy návštěvníci přinášejí pod vánoční strom dárky pro zvířata, krmivo: slunečnici, kukuřici, zrno, pečivo, vitamíny pro savce, psí a kočičí granule či jiné pamlsky, dětské piškoty, zeleninu, sušené ovoce, krmnou sůl apod. Toto všechno u nás baští veverky, ježci, kuny, divoká prasata, lišky apod. Tys ostrovid nepohrdne mraženým kuřecím či králičím masem. Jiné dárky: provazy, misky (nerezové, plastové, keramické různých průměrů), čistící prostředky, dezinfekce, gázy, obvazy, rukavice, maskáčové sítě. Jestliže „Pasíčka“ nestačíte navštívit, i tak můžete mít u štědrovečerního stolu dobrý pocit, že jste pomohli zvířecím pacientům k návratu do volné přírody i vy. Stačí, když se připojíte k výzvě Českého svazu ochránců přírody a jeho projektu "Zvíře v nouzi". I z pohodlí svého domova můžete odeslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI PASICKA na telefonní číslo 87 777. Číslo platí pro všechny mobilní operátory a Český telecom. Cena DMS je 30 Kč, z toho se na přímou pomoc zvířat dostane 27 Kč.

4. 12. 2009Oficielně vánoční prázdniny budou zahájeny ve středu 23. prosince 2009. Na pondělí 21. prpsince a na úterý 22. prosince 2009 je vyhlášeno ředitelské volno. Vyučování začne v pondělí 4. ledna 2010. Mateřská škola bude uzavřena od úterý 22. prosince 2009 do neděle 03. ledna 2010. V době vánočních prázdnin bude provoz školní jídelny přerušen.

4. 12. 2009Škola a prasečí chřipka V pondělí 30.11. odpoledne se k nám telefonicky dostala informace, že žákyně 4. ročníku onemocněla prasečí chřipkou. Bezprostředně po obdržení této informace jsem volala na hygienu a epidemiologii. Popsala jsem situaci a získala následující informace: nezavírat školu, pouze dostatečně větrat, nabádat děti k umývání rukou a k přísunu vitamínů. Při prvních známkách chřipkového onemocnění informovat rodiče a doporučit, aby dítě nemoc dostatečně vyléčilo a nevracelo se do školy předčasně. Byli jsme hygienou požádáni, abychom, pokud možno, zabránili šíření paniky. Dále mi byla sdělena informace, která je i Vám, vážení spoluobčané, jistě dobře známá. V celém našem regionu je poměrně velký výskyt prasečí chřipky. Mnohdy ji člověk prodělá, aniž by to tušil. Rozpoznat se dá pouze formou testů. Je jako každý druh chřipky smrtelně nebezpečná pro lidi, kteří mají zdravotní problémy, žijí v dlouhodobém stresu, mají porušenou imunitu. Rodičům, kteří projevili zájem, jsme předali výše uvedené informace a doporučení. Někteří z rodičů projevovali strach a obavy a ptali se, zda si mohou nechat dítě doma. Odpovídali jsme, že záleží na zvážení a rozhodnutí rodičů a že škola bude jejich rozhodnutí respektovat, ale doporučovali jsme, že by mělo dítě určitě zůstat doma při známkách nachlazení. Po těchto informacích nedošlo k nárůstu absence žáků. Od konce listopadu až do současnosti tvoří nemocnost přibližně 10% z celkového stavu žáků. K problému prasečí chřipky v souvislosti s naší školou se vyjadřuji pouze proto, že určité informace mají schopnost bubliny nebo sněhové koule, (např. že jsou v naší škole již čtyři nemocní žáci) a vrhají špatné světlo na naši školu, což nás pochopitelně mrzí. Nabízím všem, budete-li mít problém, budete-li chtít získat informace, přijďte, budu se Vám věnovat.

23. 11. 2009POZOR ZMĚNA!!! Původní termín 06.11.2009 návštěvy Východočeského muzea v Pardubicích - výstava "Psí život" na téma "Pes zachraňuje" se překládá. Žáci 2. a 3. ročníku tuto výstavu navštíví 23.11.2009 od 09:00 hodin na téma "Pes chrání".

19. 11. 2009POMÁHÁME Stalo se již tradicí, že děti prostřednictvím rodičů a zaměstnanci školy každoročně podporují Fond Sidus, z jehož prostředků jsou nakupovány lékařské přístroje (více na www.fondsidus.cz), dále pak Občanské sdružení Život dětem, jehož výtěžek je určen na projekty, které pomáhají dětským oddělením nemocnic v ČR a dětským zařízením, která pečují o nemocné a handicapované děti (www.zivotdetem.cz), dále pak CPK – Chrpa, která nakupuje, připravuje a daruje koně do Psychiatrických léčeben, ústavů a sdružení po celé ČR (více na www.cpkchrpa.cz). Děti si mohly ve škole zakoupit záložku s motivy koní, reflexní pásky, samolepky, přívěsky smajlík, Sidusáček, dále náramek nebo rozvrh hodin s magnetkou ve tvaru hvězdičky. Celkem naše ZŠ a MŠ na tyto sbírky přispěla částkou 3.940,- Kč. Děkujeme za podporu dobré věci.

17. 11. 2009Na úterý 17. listopadu připadá Státní svátek a tak si tento den děti budou užívat volna.

6. 11. 2009SDRUŽENÍ LINKA BEZPEČÍ - kontaktní údaje Linka bezpečí tel: 116 111 Linka bezpečí je bezplatná telefonická linka krizové pomoci pro děti a mladistvé (do 18 let, studenti do 26 let). Je v provozu 24 hodin denně po celý rok a je dostupná z celé České republiky zdarma jak z pevné linky, tak i z mobilních telefonů. Linka bezpečí ctí zásadu anonymity klienta a tak, pokud klienti sami nechtějí, nemusí nám sdělovat své osobní údaje. Linka vzkaz domů tel.: bezplatná linka z pevné sítě 800 111 113 z mobilu 724 727 777 (tarif dle operátora) Linka slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku nebo těm, kteří o tomto kroku prozatím jen uvažují. Dovolat se mohou zdarma ze všech pevných linek z celé České republiky, z mobilních telefonů je služba zpoplatněna podle tarifu jednotlivých operátorů. Rodičovská linka tel. 840 111 234 Rodičovská linka je v provozu každý všední den odpoledne pondělí, středa a pátek: 13 - 16 hod. úterý a čtvrtek : 16 - 19 hod. Rodičovská linka poskytuje telefonickou krizovou intervenci a poradenství především rodičům, prarodičům a ostatním členům rodiny z celé České republiky. Nabízí jim pomoc v krizové situaci, která se týká jejich dětí. V případě problémů v rodinných vztazích zajišťuje služby v podobě výchovného, rodinného a sociálně-právního poradenství. Zároveň nabízí výchovné poradenství pro pedagogy mateřských, základních a středních škol. Své služby poskytuje výhradně po telefonu a ctí zásadu anonymity klienta - pokud klienti sami nechtějí, nemusejí sdělovat své osobní údaje. Emailová poradna Linky bezpečí pomoc@linkabezpeci.cz Děti a dospívající, kteří nemají možnost využít telefonu, ale mají přístup k internetu, se mohou na Linku bezpečí obrátit přes e-mail a konzultovat zde svoje problémy. Tuto možnost mohou využít i české děti, které žijí s rodiči v zahraničí, případně děti se sluchovou vadou či vadou řeči. Odborníci z Linky bezpečí odpovídají na dotazy v nejkratším možném termínu, zpravidla do 3 pracovních dnů. Chat linky bezpečí http://chat.linkabezpeci.cz Chat Linky je otevřen v pondělí, úterý, ve čtvrtek a v sobotu vždy od 15 do 17 hodin a od 19 do 21 hodin. V čase, kdy je Chat Linky bezpečí uzavřen, se můžete se svým problémem zdarma obrátit na telefon 116 111 nebo na email pomoc@linkabezpeci.cz

29. 10. 2009Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 29 října a pátek 30. října 2009.

28. 10. 2009Na středu 28. října připadá Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu a tak si i tento den děti budou užívat volna.

26. 10. 2009Prvňáčci poprvé opustili školu a vyjeli "do světa" Úterý 20. října lákalo prvňáčky nejen do školy. Čekaly nás nevšední zážitky. S panem Kosinou jsme se obecním tranzitem rozjeli do Pardubic do Východočeského muzea. Protože máme rádi zvířata a se psy se běžně setkáváme, rozhodli jsme se zúčastnit výukového programu "Pes chrání". Chtěli jsme se dozvědět o věrných přátelích člověka ještě víc. Zajímavé bylo vyprávění o policejních psech, kteří dokáží označit přesné místo vzniku požáru nebo najít zatoulaného starého člověka či dítě. Překvapilo nás, jak pes hravě přeskočí osobní auto, aby dopadl pronásledovaného člověka. Obdivovali jsme, že pes může jít po stopě, která je stará až 8 hodin, že "vyčmuchá" a označí ztracenou věc nebo najde drogy. Zjistili jsme, že policejním psem se stávají mláďata policejních psů, ale i jednoroční psi z útulku, šanci má i "oříšek". Být psovodem je náročné, protože při výcviku čtyřnohých pomocníků může přijít dvounohý figurant i k úrazu. Být psovodem je i krásné, protože člověk získá kamaráda pro dny všední i sváteční. Do ouška - vypátrali jsme, že dokonce jeden z policejních psů spí s páníčkem v posteli. Kluky zaujaly medaile ze psího zápolení, holčičky dekorativní předměty se psí tématikou, všechny psí kostra a fotografie ze psinců šlechticů. Co bychom si měli zapamatovat? - malým nebo neznámým psům se nestavět zády - nerozhazovat rukama a nedělat žádné výrazné prudké pohyby - neutíkat před psem - nehladit, nekrmit neznámé psy - překonat svůj strach nebo alespoň ho nedat psovi najevo Pro psa není přirozené, aby na člověka útočil nebo ho napadl. Většinou tak činí, když se cítí v ohrožení nebo má špatnou zkušenost.

21. 10. 2009Stalo se již tradicí, že děti prostřednictvím rodičů a zaměstnanci školy každoročně podporují Fond Sidus, z jehož prostředků jsou nakupovány lékařské přístroje (více na www.fondsidus.cz), dále pak CPK – Chrpa, která nakupuje, připravuje a daruje koně do Psychiatrických léčeben, ústavů a sdružení po celé ČR (více na www.cpkchrpa.cz). Děti si mohou zakoupit záložku s motivy koní za 20,- Kč; za 30,- Kč si mohou koupit samolepky, přívěsky smajlík, Sidusáček, dále náramek, rozvrh hodin s magnetkou ve tvaru hvězdičky. Děkujeme za podporu dobré věci.

5. 10. 2009SAUNOVÁNÍ DĚTÍ Z MŠ Každé pondělí od 05.10.2009 do 09.11.2009 a od 01.03.2010. do 12.04.2010 vždy od 09,00hod. do 10,00hod. (celkem 12 lekcí, termín 05.04.2010 vynechán - Velikonoční pondělí) bude v H-centru Staré Hradiště probíhat saunování dětí z MŠ.

20. 8. 2009INFORMACE PRO RODIČE NAŠICH PRVŇÁČKŮ VE ŠKOLNÍM ROCE 2009/2010 Zakoupili jsme učebnice, pracovní sešity, učební pomůcky pro žáky 1. ročníku. Celková částka pro 1 žáka je 829,- Kč. Od státu jsme získali dotaci ve výši 8 000,- Kč. Budu žádat navýšení dotace. Kdyby bylo žádosti vyhověno, doplatek rodičů by činil 29,- Kč, při zamítnutí je doplatek 163,- Kč. Žákům, kteří nechodili do naší MŠ jsme dali vyrobit razítko (jmenovku) za 29,- Kč a zakoupili knížku, kterou budeme v 1. ročníku číst a předškoláci ji dostávali na rozloučenou s MŠ: Můj medvěd Flóra: 134,- Kč. Termín vybírání doplatku bude s rodiči projednán 1. září.

18. 8. 2009Pomůcky pro 2.ročník na školní rok 2009/2010: 2 pera Tornada, 2 tužky č.2, 1 tužka č.3 nebo pentilka, guma, nůžky, pastelky, obaly na sešity, 2 trojúhelníky s ryskou (prodávají se i pravítka a nůžky specielně upravená pro leváky, v případě nutnosti upozorněte prodavačku), sešity č.512 6x, č.513 3x, 440 1x, č. 624 1x, tvrdá podložka se záchytným pérem pro uchycení papíru, pořadač(šanon), tvrdá nadepisovací fólie A4, lepící tyčinka KORES. Do podepsaného kufříku nebo krabice: igelitový ubrus na lavici,temperové barvy, paleta, vodové nebo anilinové barvy, štětce ploché i kulaté, hadřík, tuš, kelímek např. po pomazánkovém másle, odříznutá láhev od octa, redispero, voskové pastely, umělecké prašné křídy nebo olejové pastely. Složka barevných papírů, 10 čtvrtek A4, 20 čtvrtek A3.

2. 7. 2009Pomůcky pro budoucí čtvrťáky a páťáky na školní rok 2009/2010: sešit č. 523 12ks sešit č. 524 4ks sešit č.544 3ks sešit č. 624 2ks čtvrtky A4 10ks čtvrtky A3 30ks úkolníček pevné desky na podložení a přichycení papíru sada barevných papírů, sada barevných čtvrtek lepící tyčinka KORES temperové barvy, vodové barvy suché křídy, voskovky uhel, rudka, tuš, redispero trojúhelník s ryskou pravítko, kružítko

2. 7. 2009Co bude náš prvňáček potřebovat ve školním roce 2009/2010: Pro příjemný pobyt ve škole: • Bačkory-s plnou patou (ne pantofle) • Hrníček na pití-podepsaný • Kelímek, zubní pastu, zubní kartáček, ručník • Doporučuji na svačinky jídlonosič (umělohmotnou krabičku s víčkem) Pro bezpečné a zajímavé kreslení a malování: • Plášť s dlouhým rukávem (může být z košile po tatínkovi) • Igelitový ubrus-75cm x 75cm • 1 plochý štětec číslo 10 • Paletu (stačí kousek překližky) • Hadřík, kelímek (odříznutá láhev od octa) • 3 špejle Pro radostné tvoření: • Nůžky-pro leváky prodávají speciální nůžky (nutné při nákupu upozornit prodavačku) • Podepsaný kufřík nebo podepsanou krabici-na pomůcky Vv, Pč Pro bezpečný a pohodlný pohyb: • Tepláky, bundu, tričko, cvičky, na ven sportovní obuv • Doporučuji do sáčku vložit i náhradní ponožky, v zimě náhradní punčochové kalhoty. Buďte tak laskaví a vše podepište nebo doplňte značkou dítěti čitelnou. Pro pohodové učení: • Pero náhradní (jedno dostane od nás) Doporučuji pero na jedno použití s trojhranným držením, pro leváky již prodávají speciální pera. • Šanon na provedené práce • Tvrdou podložku formátu A4-pro práci mimo lavici • Malé pravítko do penálu V průběhu prázdnin sledujte na internetových stránkách školy oddíl Aktuality, budou tam zveřejněny rozměry obalů na učebnice a sešity, popř. další informace. www.rokytno.cz > Základní škola > Aktuality

2. 7. 2009Pomůcky pro 3.ročník na školní rok 2009/2010: 2 pera, 2 tužky č.2, 1 tužka č.3 nebo pentilka, guma, nůžky, pastelky, kružítko, 2 trojúhelníky s ryskou, sešity č.523 6x, č.420 nebo 440 1x, č. 624 1x, tvrdá podložka se záchytným pérem pro uchycení papíru, pořadač(šanon), tvrdá nadepisovací fólie A4, lepící tyčinka KORES. Do podepsaného kufříku nebo krabice: temperové barvy, paleta, vodové nebo anilinové barvy, štětce ploché i kulaté, hadřík, tuš, kelímek např. po pomazánkovém másle, odříznutá láhev od octa, redispero, voskové pastely, umělecké prašné křídy nebo olejové pastely. Složka barevných papírů, 10 čtvrtek A4, 20 čtvrtek A3.

19. 6. 2009Hledáme tvůrčí, empatickou učitelku mateřské školy na celý úvazek.Nástup 25.08.2009. Vzdělání - pedagogické - úplné střední nebo vysokoškolské. Kontakt na ředitelku:tel. 739 203 103

19. 6. 2009Adopce africké dívky Od září bude moci jedenáctiletá Oumou Hawa Ly z africké Guiney z města Conakry navštěvovat prvním rokem školu. Dopomohli ji k tomu žáci naší školy, jejich rodiče, zaměstnanci školy i vy, kteří jste navštívili školní ples nebo finančně přispěli.. Oficiálním adoptivním rodičem je první až pátá třída. Finanční částka bude zasílána postupně třikrát za rok a bude použita na zaplacení školného, pomůcek, školní uniformy a dalších potřeb dítěte. Organizátorem „Adopce afrických dětí“ jsou Vysokoškolští humanisté, o.s., www.novyhumanismus.cz. Děkujeme všem, kteří svým příspěvkem pomohli k tomu, aby se mohla jedenáctiletá Oumou Hawa jeden rok vzdělávat. Velmi se těšíme na úterý 23. června, kdy za námi přijede zástupce Vysokoškolských humanistů a od 10:30 hodin nám promítne obrázky z oblasti, ve které Oumou žije. Budeme mít možnost prohlédnout si i tradiční předměty a máme přislíbeno zodpovězení veškerých našich otázek. Jestliže máte zájem, můžete se naší besedy zúčastnit. Více zde.

19. 6. 2009Přírodní poklady „Na Plachtě“ V sobotu 23.května se sešli děti a rodiče u prodejny Lídl v Hradci Králové. Nakupovat však nešli. Téměř ve městě se na 39ha rozprostírá přírodně zajímavá a hodnotná oblast s řadou stanovišť s vysokou druhovou rozmanitostí. Paradoxně tato oblast vznikla lidskou činností. Děti a rodiče se mohli formou průzkumů, pozorování, her a jiných interaktivních aktivit seznámit s faunou a flórou luk, vřesovišť, písčin, tůní a mokřad. Nezklamala ani zídka pro plaze. Výlet zorganizovali rodiče-paní Julie Hadačová a paní Petra Hrušková. Na pomoc si přizvali pracovnici z ekologického centra Sever. Škoda jen, že se tak zajímavé aktivity nezúčastnilo více lidí. Více zde.

19. 6. 2009SOUTĚŽ Již tradičně jsme se zúčastnili regionální poznávací přírodovědné soutěže pořádané DDM Delta Pardubice. Z 48 žáků 3.ročníku se Káťa Pospíšilová umístila na 35.místě a Stázka Hrušková na 5.-8.místě. Z 5.ročníku zkoušelo své znalosti 47 žáků. Martinka Ivaničová obsadila 8.místo a Pepa Valenta 5.místo. Mezi nejpočetnější skupinu patřili čtvrťáci, kterých se sešlo 55. Adélka Boltíková získala 25.místo, Káťa Malířová 20.místo a Máťa Hruška 1.-2.místo. Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastní 18.června ti, kteří se umístili do 10.místa. Gratulujeme. Více zde.

19. 6. 2009Škola v přírodě – 1. – 3. ročník Pondělí 8.června-tolik očekávaný den nastal. Předcházelo mu velké balení, velké těšení, ale i troška strachu z neznámého a obav, jak se to dá zvládnout bez mamky a taťky. Podobně na tom byli i dospěláci. Kdo to však nezkusí, ten nezjistí, jestli si dokáže poradit se spoustou drobných překážek bez pomoci rodičů. A tak pusu, mávání, otřít slzičky a jedem. V Oucmanicích nás přivítal pan ředitel a pan správce. Pomohli klukům odnést kufry do lesíku, do mraveniště, na paseku a dívkám do brčálníku a rákosníku. Paní učitelky se nastěhovaly do rybníku. Ale nebojte, bylo to „jako“. Pokojíčky s těmito jmény nabízely prostor, pohodlí i samostatnou sprchu a sociální zařízení. Po nerovném boji s povlíkáním postelí nás čekalo seznamování s prostorem, který se nám na pět dnů stal domovem. Děti po skupinkách zjišťovaly, jak se jmenuje pokoj s největším počtem lůžek, kolik korun stojí jablečný mošt v obchůdku, jakými jmény můžeme přivolat prasátko, co je to za cihlový domeček před výběhem pro slepice, které zvířátko má jméno Ámos a další cenné informace. Zjistili jsme, že prostorný venkovní areál vyhovuje těm, kteří rádi běhají, sportují. Ti, kteří upřednostňují klidnější činnosti, se uvelebili v příjemné a pohodlné třídě v přírodě, která poskytuje výhled na rybníček, výběh pro zvířata a ohniště. Uvítali jsme i pestrý jídelníček. Paní kuchařky se snažily, aby se nám trefily do našich chutí. První noc se mnohým usínalo těžko, ale následující noci již všichni spali spánkem bohatýrů. Ve škole v přírodě jsme se opravdu učili. Co jsme se naučili, jsme uchovali nejen v hlavách, ale poslali jsme též do žaludku. Že tomu nerozumíte? Hned vysvětlím. Po skupinkách si děti vyrobily máslo, jogurt i sýr. Po společném snažení na plechu odpočívaly i čtyři bochníčky chleba a chlebové placičky tvarů a zdobení dle chutí a fantazie každého tvůrce. Byli jsme překvapeni, že se chlebíčky ve venkovní roztopené peci zbarvily dozlatova v průběhu patnácti minut. Někteří z nás mají nezapomenutelné zážitky s domácími zvířaty. Ráno jsme šli vypouštět ročního oslíka Ámose a jeho kamarády-prasátka a kozičku-z chlívku do ohrady. Oslíkovi se zalíbil Ráďa, ale Ráďovi se oslík zdál být velký, a tak vzal nohy na ramena. Ámos si to vysvětlil po svém a začal ubíhajícího stíhat. Prasátko se rozhodlo, že si tak zajímavou honičku nemůže nechat ujít, a upalovalo za oslíkem. Já jsem volala nesmyslný povel: „Zatav se!“, ale nerespektoval ho nikdo. Jediná kozička na povel zareagovala, a tak podivný řetězec běžců ukončovalo opět dítě plápolající na konci vodítka uvázaného kolem koziččina krku. Rozveseleného Ámose jsme obklíčili. Chtě, nebo spíše nechtě, byl odveden do ohrady společně se svými zvířecími kamarády. Přesto děti na nezbedníka oslíka nezanevřely a později ho vykartáčovaly. Dokonce si zkusily uklidit zvířátkům stáj. Ti méně odvážní se mazlili s králíčky. Děti byly přijaty k Policii Oucmanice, ale nejprve musely prokázat, že dokáží poslouchat svého velitele. Po složení zkoušky řešily první případ Kompost. Krádež nahlásil pan Novák, který se do Oucmanic přistěhoval z města. Od sousedů zjistil, že odpadky hází na kompost. Neváhal a založil si kompost svůj vlastní, do kterého vyhazoval veškerý odpad. Po nějakém čase se mu však z kompostu ztrácely věci. Byl zmatený, protože věřil, že se na vesnici nekrade. Vše dopadlo dobře, případ byl vyřešen, pachatelé ze zvířecí říše odhaleni. Víte, jak roztočit káču, nebo jak se tlučou špačci? Či jak hrát s fazolkami čáru, skákat gumu, panáka? Zeptejte se našich dětí. Původně jsme si chtěli vše vyzkoušet na hřišti, ale přepadl nás přívalový déšť a kroupy, a tak jsme trénovali vytrvalostní běh. Přesto jsme promokli na kost. Pan správce však zapůjčil elektrické sušáky a paní učitelka boty s jejich pomocí usušila. Čtvrtek.den výletní, oblékací, svlékací, předposlední dne školy v přírodě. Finance ztenčené, ale ještě mnoho na přivezení domů. Prostě správný čas na výlet do města. Cestou lesem jsme navštívili lesní rezervaci, skupiny dětí vytvářely turistické trasy a budovaly turisticky atraktivní místa. A tak jsme mohli navštívit hrad, rozhlednu, „Trpaslíkov“ i křišťálovou studánku. Déšť si s námi pohrával a spustil se vždy, jakmile jsme svlékli pláštěnky. V Chocni nás uchvátilo hřiště snů s lanovkou, horolezeckou stěnou, kolotočem a spoustou dalších neodolatelných atrakcí. A pak útok na cukrárnu a obchod s hračkami. To jsme však netušili, že se během pár minut nebe promění v zlověstný mračoun, vítr bude strhávat čepice i oblečení a déšť a kroupy budou bičovat naše těla až na nádraží. Vláček nás převezl do Kostelce. Hodný řidič autobusu nám dovolil nastoupit už u závor a vystupovali jsme přímo před naším přechodným domovem. Pak následovala horká sprcha a teplé oblečení. Pátek-den bylinek a odjezdu. Nosánky i chuťové pohárky měly hody. Lipový květ, meduňka, heřmánek, dobromysl, šalvěj, kopřiva a jiné bylinky usilovaly o přízeň dětských nosíků. Když si užil nos, přišla na řadu při ochutnávce čajů i ústa a následně kulinářské fantazie. Každá skupina dala zrod originálnímu bylinkovému čaji s originálním názvem. Pak následovala věru neobvyklá svačina. Vlastnoručně vyrobený, v peci upečený chleba s máslem, sýrem, jogurtem vlastní výroby, to vše doplněné mrkvemi a jablíčky. Ještě naposledy do obchůdku, rozdat poslední poštu a hurá domů za maminkou a tatínkem. Všichni se těší na společné shledání. Můžeme potvrdit: „Všude dobře, ale doma nejlépe.“ Více zde.

19. 6. 2009Jak vidíte školu vy, rodiče V průběhu měsíce května rodiče ZŠ i MŠ obdrželi dotazníky s prosbou o vyplnění. Z 35 rozdaných dotazníků v MŠ se jich vrátilo 24 vyplněných, což se rovná 68,6%. V mladším oddělení je zapsáno 17 dětí, dotazník vyplnilo 13 rodičů, což je 76,5%. Ve starším oddělení je zapsaných 18 dětí, dotazník vyplnilo 11 rodičů, což je 61,1%. Zveřejňujeme část dotazníků se zaměřením na nejlépe a nejhůře hodnocené oblasti. Materiální vybavení MŠ považuje 37,5% dotazovaných za výborné, 45,8% za přijatelné a 16,7% uvádí, že je co zlepšovat. Nabídku školních a mimoškolních akcí hodnotí 37,5% dotazovaných jako výbornou a 62,5% jako přijatelnou, dobrou. S informováním o dění v MŠ je zcela spokojeno 54,2%, většinou je spokojeno 37,5%, občas je spokojeno 4,2% (jeden člověk) a vůbec není spokojeno 4,2% (jeden člověk). S informovaností o dítěti ze strany MŠ je zcela spokojeno 91,7%, téměř, většinou spokojeno 4,2% a neposuzovalo 4,2%. 91,7% rodičů souhlasí s výrokem, že MŠ vzbuzuje v dítěti zájem o učení a vědění, rozvíjí jeho spolupráci, komunikaci, učí ho to, co je pro něho užitečné. 95,8% rodičů se domnívá, že se může na učitelku obrátit s případnými problémy a učitelka se jimi zabývá, navrhuje řešení. Jeden rodič s tímto výrokem naprosto nesouhlasil. Potěšilo nás, že 23 rodičů z 24, což je 95,8%, by své dítě dalo do MŠ znovu. Z 46 rozdaných dotazníků v ZŠ se vyplněných vrátilo 42, což je 91,3%, ale jeden dotazník byl vyřazen, neboť byl s největší pravděpodobností vyplněn žákem. Rodiče žáků ZŠ upozorňovali na fakt, že škole chybí prostory pro cvičení a samostatnou školní družinu. Nabídku školních a mimoškolních akcí hodnotí přijatelnou úrovní 75,6%, 8% rodičů uvádí, že je co zlepšovat, 4,9% (dva rodiče) jsou názoru, že by se mělo výrazně změnit, 4,9% neposuzovalo a 4,9% je zcela spokojených. Tento výsledek nás poměrně překvapil, protože když je pořádaná akce i pro rodiče a děti, tak se setkáváme s výrazně malou účastí. Zajímavé bylo porovnání výsledků dvou výroků. 36,6% dotazovaných souhlasí s výrokem, že mají dostatek informací o kritériích, podle kterých je dítě hodnoceno, 46,3% uvádí, že s tímto výrokem zvětšiny souhlasí a 17,1% má k výroku výhrady. S druhým výrokem: „Mé dítě zná kritéria školní práce.“, zcela souhlasí 58,5%, 34,1% spíše souhlasí a 4,9% má výhrady a 2,4% neposuzovalo. V porovnání s dotazníkem z května 2007 rodiče hodnotili celkově kladněji kvalitu výuky. V roce 2007 jako vynikající úroveň hodnotilo 43,3% rodičů, letos 51,2%, s přijatelnou úrovní kvality výuky se v roce 2007 ztotožnilo 56,7% a letos 46,3%. V roce 2007 87% dotazovaných se vyjádřilo, že většinou škola vzbuzuje v dítěti zájem o učení a vědění, 13% odpovědělo, že málokdy. Letos s výrokem: „Vyučování je pro dítě zajímavé, práce s textem vychází ze života, podporuje touhu po poznání.“ Zcela souhlasilo 61%, 34,1% spíše souhlasilo a 4,9% (dva lidé) mají výhrady. Dotazníky rodiče dětí z MŠ i žáků ZŠ doplňovali poznámkami, kompletní vyhodnocení dotazníků včetně těchto poznámek, připomínek pro rodiče zveřejníme v prostorách chodby ZŠ a MŠ. Na závěr uvádíme citaci některých z rodičů, kteří se vyjadřovali k tomu, co rodině, dítěti škola přináší, přinesla: „Klidné a pohodové dětství bez tlaku a shonu na dítě.“ „Spokojenost.“ „Pro rodiče trochu radostí i starostí. Pro syna poměrně dobrý základ do života..“ „Škola nám přinesla spoustu báječných zážitků, dětem výborné kamarády i paní učitelky.“ „Rokytenskou školu hodnotíme velmi pozitivně, děti se do školy těší, oceňujeme vstřícný přístup všech pedagogů, jejich snahu a energii, kterou věnují našim dětem. Prostředí školy působí přátelsky, je vidět, že se škola snaží rozvíjet všestranně osobnost dítěte.“ „Jistotu, že každý problém se dá řešit k oboustranné spokojenosti.“ Všem děkujeme za vyplněné dotazníky, za všechny vaše postřehy i připomínky, velmi si toho vážíme. Více zde.

23. 3. 2009Pátek - první jarní den žáci ZŠ oslavili zpěvem. Ti, kteří se úspěšně prozpívali třídními koly soutěžili o perníkového slavíka.Výkony hodnotila porota z pedagogů a ze zástupců žáků. V kategorii 1. až 3. ročníku slavíka s trojkou na tělíčku získala Stázka Hrušková ze třetí třídy, slavíka s dvojkou si radostně odnášela Adélka Petáková z první třídy a toho nejvzácnějšího s jedničkou získala Ella Lambertová z druhé třídy. V kategorii čtvrtého a pátého ročníku si třetí místo vyzpíval Kryštof Šindlar, druhé místo Káťa Malířová a první Eliška Trnková. Všichni ze čtvrtého ročníku.Divácká porota zvolila za sympaťáka Kryštofa Šindlara, za sympaťačku Renatu Rychterovou. Zvláštní ocenění poroty získal Tomášek Turzo a Adélka Petáková. Na závěr jsme se všichni potěšili hudebním vystoupením, které si připravili žáci ze 4. a 5. ročníku. Poděkování patří i našim kuchařkám, které tradičně na pár dnů zabydlely celou školu originálně zdobenými perníkovými slavíky různých velikostí. Slavíci však dík své vůni a vzhledu měli život jepičí.

19. 3. 2009Matematický cvrček Žáci druhého a třetího ročníku se zúčastnili školního kola mezinárodní matematické soutěže Matematický klokan - Cvrček, kterou v naší zemi organizuje Jednota českých matematiků a fyziků. Dvanáct matematických úloh bylo podle stupně obtížnosti ohodnoceno 3,4 nebo 5 body. Každému žákovi bylo při zahájení připočteno 12 bodů. Nejvyšší možný dosažený počet byl 60 bodů. Žákovi druhého ročníku - Jakubu Rychlému a žákyni třetího ročníku - Anastázii Hruškové - se podařilo získat 50 bodů, což je nejlepší výsledek na naší škole. Adam Rychlý a Ondřej Hadaš ze druhého ročníku získali též shodný počet bodů - 44. Průměr obou ročníků na žáka - 35,125 bodů. Úlohy nebyly jednoduché. Pro názornost zveřejňujeme příklad za 5 bodů. Trezor se odemkne, když správně natočíme tři ciferníky číslované od 0 do 9. Zloděj zjistil, že součin tří správných čísel je 8. Kolik možností musí vyzkoušet, aby určitě trezor otevřel? Jestliže jste odpověděli 10, pak gratulujeme. Příklad pro druháky a třeťáky byste vyřešili. Žáci 4. a 5. ročníku měli úlohy v porovnání s mladšími spolužáky obtížnější. Vstupovali do matematického klání s 25 body. Mohli získat maximálně 120 bodů. Nejúspěšnější byl Kryštof Šindlar ze 4. ročníku, který získal 94 body. Jaroslav Moravec 73 body a Jiří Zika 70 bodů. Průměr za třídy 46.833 body.

19. 3. 2009V úterý 07.04.2009 od 8 hodin proběhne v mateřské škole fotografování dětí. Dle zájmu rodičů se mohou dát fotografovat i žáci základní školy.

18. 3. 2009Na dálku adoptovaný spolužák z Afriky Žáci 2. a 3. ročníku prostřednictvím projektu „Cestujeme po světě“ poznávají rostliny, živočichy, život lidí, hry dětí, pohádky i vzdělávání v různých zemích i světadílech. Nyní jsme zavítali do Afriky. Děti se seznámily s tím, že vzdělání v Africe není zdarma a každému není umožněno, aby mohl chodit do třídy s šedesáti i více spolužáky. Všechny nás překvapilo, když jsme zjistili, že tři rodiny žáků 2. a 3. ročníku si na dálku adoptovaly dívku nebo chlapce, aby jim umožnily vzdělávání, stravu, ošacení. Pozvali jsme si do školy jednu z adoptivních maminek, která nás seznámila se svou adoptivní dcerou. Dívky ze 3. ročníku nám ukázaly fotografie adoptivních bratrů, prohlédli jsme si i jejich vysvědčení. A tak se zrodil nápad – adoptovat spolužáka na dálku. Žáci celé školy s nápadem souhlasili a z pěti kandidátů shodným počtem hlasů vybrali dívku a chlapce z Afriky. Zaměstnanci školy rozhodli ve prospěch jedenáctileté dívky Oumou Hawa Ly, která žije na vesnici a má 6 sourozenců. Od narození je matka Oumou nemocná, otec je bez práce, stará se o svou ženu a také o její rodiče. Nyní se budeme snažit, aby se nám podařilo shromáždit 7 500 Kč, které umožní děvčátku navštěvovat 1 rok školu. Společně s dětmi jsme se rozhodli, že pro tyto účely využijeme případný výtěžek z plesu a ze sběru léčivých bylin. Zaměstnanci školy i žáci - ti však po dohodě s rodiči a s jejich souhlasem - se rozhodli, že dle možností podpoří dobrou věc. Jestliže se chcete zapojit i vy, ať již jste jednotlivec, rodina či firma, velmi to oceníme a vážíme si toho. Na žádost Vám vystavíme potvrzení o finančním daru. Jak bude naše adopce pokračovat, Vás budeme průběžně informovat.

10. 3. 2009Výstava korunovačních klenotů ve školní družině Uplynulé dny ve školní družině ZŠ a MŠ Rokytno probíhaly ve znamení projektového vyučování, kdy se nám naskytla mimořádná příležitost prohlédnout si vzácné symboly české státnosti. Žáčci školní družiny měli totiž možnost v rámci projektu „Korunovační klenoty“, se o tomto našem nejstřeženějším a nejcennějším pokladě něco dovědět a své klenoty si i vlastnoručně vyrobit. A že je tato aktivita postupně zaujala natolik dokládá i fakt, že se nám ve škole rozšiřovala nejen sbírka obrázků a knih, které děti donesly, ale především výstava nejrůznějších vyrobených a drahokamy ozdobených královských korun, jablek a žezel doplněná sadou sedmi klíčů. Celý projekt byl završen korunovací dětí, která se překvapivě nekonala na Pražském hradě, ale v naší školičce, ale i tak to bylo zábavné a moc jsem si to užili. Děti, prostřednictvím tohoto projektu, měly tak možnost poznat něco málo z naší historie zábavnou formou a vžít se při seznamování s našimi českými králi o několik století zpět. A věřte nebo ne, naše „kopie“ byly od originálů na pohled k nerozeznání. Mgr. Markéta Brousilová vychovatelka ŠD ZŠ a MŠ Rokytno

10. 3. 2009Zápis do mateřské školy pro školní rok 2009/2010 proběhne v měsíci květnu. Rodiče si mohou vyzvednout přihlášku k předškolnímu vzdělávání u ředitelky školy nebo v MŠ a vyplněnou ji odevzdají do ředitelny v termínu od 11.05. do 15.05.2009. Je nutné, aby si přihlášku vyzvedli a odevzdali i rodiče dětí neumístěných v minulém školním roce. Kritéria pro přijetí dětí do MŠ pro školní rok 2009/2010 1. Děti, jejichž rodiče mají trvalé bydliště v obci Rokytno a obcích, které k Rokytnu spádově patří. 2. Děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. 3. Děti přihlášené k celodenní docházce. 4. Děti zaměstnaných rodičů. 5. Sourozenci dětí docházejících do ZŠ a MŠ Rokytno. 6. Dovršení věku 3 let do 31.12. roku, kdy dítě nastoupí k předškolnímu vzdělávání a zaměstnanost rodičů. 7. Děti se zkrácenou dobou pobytu v mateřské škole (děti, které chodí po obědě, děti, které budou docházet dle zákona č.204/2005pouze na 4 hodiny dopoledne) 8. Děti s nepravidelnou docházkou. Doplňující kritéria pro rozhodování o přijetí dětí ve věku 3 let: • Opakované žádosti - děti neumístěné v minulém školním roce. • Děti z vícečetných rodin (3 a více dětí). • Sourozenci (pokud se najednou hlásí 2 a více dětí z jedné rodiny). • Děti z neúplných rodin. Předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním , má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. (§50 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví)

8. 3. 2009Svatba ve škole Ve čtvrtek 5. března naše školička zažila něco neobvyklého. Od rána se školou linula vůně pravých svatebních koláčků, které přitahovaly nos, ale též oko, jak se zlatily v cukrovém oparu, uvelebeny v obrovské krabici. Křupky, tyčinky, brambůrky, dětmi vyrobené jednohubky zdobily stůl, ale pozornost na sebe upoutával nádherný svatební srdíčkový dort s perličkami a růžičkami, který vykouzlila paní Kubizňáková. Pět druhů ovocných nápojů, coca-cola a další lákaly k ochutnávání. Hotová hostina, číšnici nažhaveni na obsluhování hostů. Ale proč to všechno? Protože se žáci druhého a třetího ročníku ve středu rozhodli uspořádat svým spolužákům svatbu. A protože nemají daleko od slov ke skutkům. Nevěsta i družičky se vyspaly do krásy, sváteční oblečení i sluníčko, které se zalíbením klouzalo po upravených vlasech jejich půvab násobilo. Ženichovi jsme připnuli motýlka a květinu a také mu to velmi slušelo. Kluci vystavili prsteny na podušku, oddávající zavěsil na krk potřebné doplňky. Mládenci a družičky vytvořili špalír. Z varhan se linul Svatební pochod od Mendelsona. Ženich, kterého k oddávajícímu doprovodila paní domovnice se netrpělivě ohlížel po nevěstě. Ta spanile přicházela v doprovodu pana starosty. Oddávající ušetřil svatebčany dlouhých řečí, a tak si nevěsta se ženichem vzájemně navlékli prstýnky a došlo na první manželské políbení. Ženichovi se sice podlomily nohy, ale ustál to skvěle. V pohodě společně s nevěstou mohl přijímat gratulace od svatebčanů a rozbalovat svatební dary. Špuntům se moc nechtělo opustit lahve, ale po chvilce jsme si mohli „bublinkami“ připít na krásný a radostný život. A pak jsme jedli, pili, hodovali, dobrou vůli spolu měli a … A já jsem opět prožila štěstí, protože jsem si uvědomila, že nám vyrůstají úžasní lidé, kteří se už nyní umí domluvit, organizovat i realizovat. Možná mezi nimi vyrůstá nový starosta nebo dobrý táta a skvělá máma, kteří se budou umět poprat s životem. A co si můžeme přát víc.

3. 3. 2009V pondělí 02.03.2009 se konalo "Diskusní fórum rodičů", na kterém proběhla volba zástupců zákonných zástupců žáků do školské rady.Dostavili se rodiče zastupující 24 žáky.Z navržených 12 kandidátů si zvolili paní Kateřinu Komárkovou.Rodiče se seznámili s výsledkem voleb pedagogických pracovníků - do rady školy byla zvolena paní učitelka Martina Ehlová. Obec jmenovala třetího člena rady - paní Magdalenu Rážkovou. Zájemci z řad rodičů si prohlédli, jak se mění vybavení a vzhled mateřské školy. Pan starosta všechny poinformoval o plánech přístavby školy a zodpověděl dotazy. Všichni pedagogičtí pracovníci se s rodiči podělili o zkušenosti z výchovně vzdělávacího procesu. Ředitelka seznámila zúčastněné se sběrem dat potřebných k vypracování evaluační zprávy školy, informovala o organizaci a vyplňování rodičovských dotazníků.Otevřela problematiku školního internetu.Byly předány informace jaké finanční prostředky byly věnovány na nákup materiálního vybavení školy,knih do dětské i učitelské knihovny, pomůcek a hraček - v MŠ částka za uplynulý školní rok do současnosti činí 84 423,-Kč, v ZŠ 128 124,-Kč(např. kopírka je využívaná i pro potřeby dětí z MŠ) a ve ŠD 9 261,-Kč. Rodičům byly předány závazné přihlášky do školy v přírodě společně s formulářem posudku o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na zotavovací akci a škole v přírodě.Rodiče si odnesli i pozvánku na 5. školní ples.Členky původní školské rady navrhly společnou akci s ekologickým zaměřením pro děti,rodiče a zaměstnance školy - termín 23.05.2009, místo konání - Plachta v Hradci Králové. V následné diskusi se probírala témata: předtančení na školním plese, doprava na školu v přírodě, mléčný program + nákup svačinek, předávání ovocných odpoledních svačinek dětem domů, dovybavení školy věšáky na chodbě před vstupem do jídelny + drobné úpravy, funkce vyučujících na plaveckém výcviku, organizace tříd a přidělení vyučujících v následujícím školním roce. V rámci "diskusního fóra" byly vystaveny nově zakoupené učební pomůcky.

26. 2. 2009Děti z MŠ a žáci prvního a druhého ročníku se zúčastnili výtvarné soutěže "Máme rádi zvířata" pořádané Rodičovským Centrem DOMEČEK o. s. z Třebechovic. Jejich práce vznikly pod vedením pí. uč. M. Reinberkové a pí. uč. J. Brousilové. Porota obrázky vyhodnotila a pozvala Terezku Formánkovou s Terezkou Adamcovou z MŠ a Stefana Lamberta s Ondřejem Hadašem z druhého ročníku na slavnostní vyhlášení vítězů, které se uskuteční 1. března 2009 od 14 hodin v 1. patře nad restaurací Černý kůň. Pro děti je zajištěn i doprovodný program - dětský karneval, soutěže a divadlo. Nechť si to všichni užijí. Bližsí informace na redomecek@seznam.cz

23. 2. 2009Saunování dětí z MŠ v H-centru Staré Hradiště.

19. 2. 2009V druhém únorovém týdnu u žáků 2. a 3. ročníku vykonávala pedagogickou praxi studentka Univerzity Hradec Králové, Pedagogické fakulty slečna Pavla Pořízková. Žáci - převážně chlapci ze 4. a 5. ročníku mladou a pohlednou pí. učitelku kamarádům záviděli.

18. 2. 2009Vážení rodiče, rozšiřuji informace k volbě zástupců žáků do školské rady, které jste získali na začátku února při předávání lístků o konání diskusního fóra rodičů. Buďte tak laskaví a podejte v termínu od 24.02. do 26.02.2009 návrh kandidáta, který by ve školské radě dle Vašeho názoru nejlépe zastupoval žáky i Vás, rodiče. Z navržených kandidátů si zvolíte 02.03.2009 od 16,00 hodin v ZŠ člena rady pro následující 3 roky. Ředitelka školy jmenovala tří člennou volební komisy, která je pověřena dohledem nad průběhem voleb. Členové komise: Mgr. Martina Ehlová, paní Petra Horynová, paní Květuše Černá Děkuji za Váš aktivní přístup. Věřím, že se volby školské rady zúčastníte, protože v případě, že by počet voličů byl menší než 50%, by se musely volby zopakovat. Brousilová Olga

18. 2. 2009Volební řád pro volby členů školské rady základní školy zřizované obcí Rokytno 1. Úvod 1.1.1. Obec Rokytno podle ustanovení § 167 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vydává pro volby členů školské rady základní školy tento volební řád. 1.1.2. Volební řád upravuje přípravu, průběh a vyhodnocení voleb členů školské rady a zveřejňování výsledků (dále jen realizace voleb) na Základní škole a mateřské škole Rokytno zřizované obcí Rokytno. Volební řád je vydáván za účelem vytvoření podmínek pro zajištění podílu zákonných zástupců nezletilých žáků, pedagogických pracovníků školy a dalších osob na správě školy prostřednictvím orgánu školy - školské rady. 2. Věcná náplň 2.1. Obecná ustanovení 2.1.1. Třetinu členů školské rady volí zákonní zástupci nezletilých žáků a třetinu volí pedagogičtí pracovníci dané školy. Počet členů školské rady v konkrétní základní škole, stanovuje v souladu s ustanovením § 167 odst. 2 školského zákona zřizovatel zvláštním rozhodnutím. 2.1.2. Týž člen školské rady nemůže být současně jmenován zřizovatelem, zvolen zákonnými zástupci nezletilých žáků , nebo zvolen pedagogickými pracovníky školy. 2.1.3. Členem školské rady nemůže být ředitelka školy. 2.1.4. Volby členů školské rady musí být organizovány tak, aby byla zajištěna jejich včasnost, věrohodnost a demokratičnost. Volby se konají tajným hlasováním na základě rovného a přímého volebního práva. 2.2. Speciální ustanovení 2.2.1. Volby členů školské rady realizuje v plném rozsahu ředitelka školy (dále jen ředitelka ). 2.2.2. Ředitelka je oprávněna přibrat další osoby (dále jen spoluorganizátor) za účelem zajištění realizace voleb. S přibráním k realizaci voleb musí spoluorganizátor souhlasit. Výkon činností spoluorganizátora je výkonem čestné funkce. O osobě spoluorganizátora nesmí existovat důvodné pochybnosti, že svým konáním naruší řádný průběh voleb a že z pozice spoluorganizátora ovlivní výsledky voleb. 2.2.3. Ředitelka a spoluorganizátoři dbají o to, aby náklady na realizaci voleb byly při zachování ostatních ustanovení tohoto volebního řádu co nejnižší. 2.2.4. Volby do školské rady jsou ředitelkou vyhlašovány způsobem v místě obvyklým pro vyhlašování jiných důležitých skutečností tak, aby byla zajištěna informovanost voličů. Vyhlášení voleb je zveřejněno též způsobem umožňujícím dálkový přístup. Stejným způsobem se zveřejňují i další důležité skutečnosti týkající se voleb do školské rady. Oznámení o konání voleb se zveřejňuje nejpozději 15 dnů před konáním voleb. Oznámení obsahuje zejména datum, dobu trvání, způsob a místo konání voleb, způsob a lhůtu uplatňování kandidatur na člena školské rady. 2.2.5. Kandidátem na člena školské rady (dále také kandidát) může být každý občan plně způsobilý k právním úkonům. Ředitelka zajišťuje zveřejnění kandidatur na členy školské rady stejným způsobem jako vyhlášení voleb. 2.2.6. Spoluorganizátoři a ředitelka mimo jiné evidují návrhy na kandidáty, dbají o pořádek při hlasování, zajišťují hlasování a dozírají na jeho průběh, sčítají hlasy a vyhotovují zápis o průběhu a výsledku hlasování. 2.2.7. Volič zásadně hlasuje osobně, zastoupení je možné v případě hodnověrného zmocnění. Hodnověrnost zmocnění posuzuje ředitelka školy. Hlasování bude umožněno pouze osobám, které prokáží, že jsou oprávněny volit členy školské rady. 2.2.8. Na základě výsledků hlasování spoluorganizátoři a ředitelka školy stanoví pořadí kandidátů ve volbách, a to sestupně podle počtu získaných hlasů. Při rovnosti hlasů se stanoví pořadí losem. Takto sestavené pořadí zanesou ředitelka školy a spoluorganizátoři do výsledkové listiny. Členem školské rady se stává kandidát uvedený na prvním místě výsledkové listiny. V případě vyššího počtu volených členů školské rady se dalšími členy školské rady stávají ti kandidáti, kteří se umístili na následujících místech výsledkové listiny. 2.2.9. Mandát člena školské rady vzniká zvolením; ke zvolení dojde ukončením hlasování. Funkční období členů školské rady je tři roky. Výsledky voleb jsou zveřejňovány ředitelkou školy stejným způsobem jako vyhlášení voleb. 2.2.10. V případě, že ve volbách není zvolen žádný člen školské rady nebo není zvolen dostatečný počet členů školské rady, uspořádá ředitelka školy k doplnění volných míst bez zbytečného odkladu nové volby. Pro realizaci nových voleb se použijí ustanovení tohoto volebního řádu. 2.2.11. Nezvolí-li zákonní zástupci nezletilých žáků stanovený počet členů školské rady ani na základě opakované výzvy, jmenuje zbývající členy školské rady ředitelka školy v souladu s ustanovením § 167 odst. 5 školského zákona. 2.2.12. V případě uvolnění místa člena školské rady v průběhu jeho funkčního období budou bez zbytečného odkladu realizovány doplňovací volby. Pro doplňovací volby se použijí ustanovení tohoto volebního řádu. 2.3. Společná ustanovení 2.3.1. Všechny osoby účastnící se organizace voleb dbají na dodržování ochrany osobních údajů. 2.3.2. Náklady spojené s volbami do školské rady hradí škola. 2.3.3. První zasedání školské rady podle ustanovení § 167 odst. 7 školského zákona svolává ředitelka školy.

18. 2. 2009Současní členové školské rady za pedagogy: Mgr. Martina Ehlová, za obec: MUDr. Julie Hadašová, zástupce zákonných zástupců žáků: paní Petra Hrušková Obsah činnosti školské rady a) vyjadřuje se k návrhům školních vzdělávacích programů a k jejich následnému uskutečňování, b) schvaluje výroční zprávu o činnosti školy, c) schvaluje školní řád, ve středních a vyšších odborných školách stipendijní řád, a navrhuje jejich změny, d) schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků, e) podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy, f) projednává návrh rozpočtu právnické osoby na další rok, vyjadřuje se k rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření, g) projednává inspekční zprávy České školní inspekce, h) podává podněty a oznámení ředitelce školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy.

10. 2. 2009Ve čtvrtek dne 19.03.2009 proběhne ve škole výtvarná dílna, které se mohou zúčastnit žáci ZŠ i děti MŠ. Děti si z dílny odnesou malovanou textilní tašku nebo prostírání. Začátek v MŠ v 9,00 hodin a v ZŠ v 10,00 hodin.

10. 2. 2009Všechny přátelé a příznivce naší školy zveme na již 5. školní ples, který se uskuteční v sobotu 28. března 2009 od 19,30 hodin v hospodě U Pitrů. Ani letos neporušíme tradice. K tanci a poslechu nám bude hrát pan ředitel z Borohrádku Mgr. Karel Přibyl se svým synem. Zahájení plesu bude v režii našich školáků, kteří si připravují předtančení a chtějí navodit slavnostní atmosféru i za pomocí zobcových fléten. K tradici patří i nedílně to, že se v sále nekouří. Naším velkým přáním je, abyste se příjemně bavili, zapomněli na starosti všedních dnů a bylo nám společně dobře.

10. 2. 2009Ve čtvrtek 05. února 2009 byl pro všechny předškoláky dnem svátečním. Plni velkého očekávání, těšení, ale i obav se 11 dětí - z toho 5 dívek dostavilo k zápisu do 1. ročníku. U dvou dětí bylo zahájeno řízení odkladu školní docházky. Předpokládáme, že v září 2009 usedne do školních lavic 9 prvňáčků - z toho 4 dívky.

5. 2. 2009Předškoláci z naší mateřské školy navštívili ve středu 28.01. své kamarády v 1. třídě a poznávali, jak to chodí ve škole při vyučování. Zápis dětí do 1. ročníku Základní školy a mateřské školy se uskuteční ve čtvrtek 05. února 2009 od 14,00 hodin do 16,30 hodin. Buďte tak laskaví a vezměte si s sebou přezůvky. Jak úspěšně zvládnout zápis do první třídy Radí psycholožka Kateřina Juklová z katedry psychologie a pedagogiky Univerzity v Hradci Králové 1. Zklidněte sebe i dítě – neměli byste zápis vnímat jako přísnou zkoušku. Snažte se dítěti první kontakt se školou co nejvíce zpříjemnit. 2. Povídejte si o zápisu – k větší jistotě dítěte pomůže, bude-li si umět celý průběh zápisu představit. 3. Zopakujte s dítětem básničku, krátký příběh nebo písničku – připravte ho na to, že se paní učitelka bude zajímat o jeho znalosti. 4. Rozptylte obavy dítěte – snažte se je přesvědčit, že vše zvládne a vy mu budete nablízku. 5. Neprojevujte zklamání – připravte se na to, že dítěti může v nové situaci bázlivost bránit v předvedení všeho, co se po něm bude chtít. 6. Chvalte dítě – a to i když se ukáže nedostatečná zralost ke školní docházce. Vyjádřete přesvědčení, že z něho jednou bude dobrý školák. Věřím, že to společně zvládneme. Těšíme se na Vás. Olga Brousilová a paní učitelky

3. 2. 2009Snažíme se žít kulturně. V každém měsíci školního roku se děti mohou potěšit divadelním představením. Buď vyjíždějí do Pardubic jako např. žáci 1., 2. a 3. ročníku v měsíci září a říjnu nebo herci přijíždějí za dětmi. V naší škole se uskutečnila tato divadelní představení - v měsíci říjnu 2008 "O přátelství", v měsíci listopadu 2008 "O třech přadlenách", v měsíci lednu 2009 "Zlatovláska", v únoru 2009 zábavný pořad "Dětská všehochuť." 11.02.2009 se těšíme na "Chytrou Horákyni", 30.03.2009 si vyslechnou děti z MŠ pohádku o hudebních nástrojích. Žáci ZŠ se z přednášky o vývoji hudebních nástrojů od pravěku přes starověk, středověk a renesanci do současnoti seznámi s vývojem hudebních nástrojů. Vše bude doprovázeno praktickými ukázkami více než 40ti různých nástrojů. 30.04.2009 budeme moci porovnat knihu a divadelní představení "Kubula a Kuba Kubikula." 15.05.2009 děti z MŠ a žáky 1. a 2. ročníku čeká trojlístek pohádek - "Velká řepa", "Proč si s prasátkem nikdo nechce hrát", "Kůzlátka a vlk." Děn dětí oslavíme pohádkou "Ptačí svatba."

3. 2. 2009Plavecký výcvik Již tradičně se mohou všichni žáci od 1. do 5. ročníku zúčastnit plaveckého výcviku, který bude probíhat každé úterý od 10. února do 21. dubna 2009. Všem žákům obec zaplatila provozní náklady a žákům 1., 2. a 5. ročníku náklady na plaveckou výuku. Rodiče si platí dopravu v částce 430,-Kč za 20 jízd. Jen pro zajímavost - provozní náklady na jednoho žáka činí 270,- Kč + cena za plaveckou výuku na jednoho žáka 530,- Kč.

3. 2. 2009Od středy 04. února mohou žáci naší školy rozvíjet svůj zájem a talent v zájmovém kroužku nazvaném "Zpívánky." Žáci se budou scházet každou středu a společně s paní učitelkou Jitkou Weinfurterovou budou prožívat radost z nových písniček a hudeního tvoření. Od října 10 žáků z 1. a 2. ročníku brousí svůj jazýček po anglicku pod vedením paní Blechové. 19 žáků rozdělených do 4 skupin procvičuje svůj dech a krotí vítr ve svých flétnách pod vedením paní Ďoubalíkové. 8 žáků navštěvuje kroužek "Náboženství", který vede pan farář Vrbiak ze Sezemic. Mezi dětmi velké oblibě se těší kroužek "Tvoření pro radost", který navštěvuje 26 žáků rozdělených do 2 skupin pod vedením Květy Černé. V mateřské škole se děti seznamují s prvními anglickými písničkami a říkankami pod vedením paní Ďoubalíkové. Kroužek hry na zobcovou flétnu vede paní Milada Reinberková a v hudebně pohybovém kroužku děti pracují pod vedením Jany Bednářové.

2. 2. 2009Vážení rodiče, rada školy společně s pedagogy ZŠ Vás zve na diskusní fórum, které se uskuteční v pondělí 02.března 2009 od 16,00 hodin. Program: - prohlídka MŠ + výstava pomůcek MŠ a ZŠ - přístavba školy – bude pozván i pan starosta, abyste mohli být co nejpřesněji informováni - volba členů školské rady na další období - seznámení se změnami a novými členy našeho školního týmu - informace všech pedagogů – s čím se potýkáme, o co se snažíme, kam směřujeme v návaznosti na ŠVP - evaluace školy v návaznosti na rodičovské dotazníky - škola v přírodě – doprava, zdravotní způsobilost, závazné přihlášky atd. - problematika internetových stránek školy - školní ples - průběžná diskuse na výše uvedená témata + na problematiku, která Vás zajímá

18. 12. 2008Vánoční čas na naší škole Předvánoční čas nebyl pouze o dárečcích, ale děti se v průběhu měsíce prosince formou projektů seznamovaly s tradicemi a historií, poznávaly, jak lidé prožívají tyto svátky v jiných zemích. Plny očekávání se však těšily na tradiční příchod Mikuláše a jeho pekelného protějšku. Žáci ZŠ se na pár okamžiků změnili v roztomilé andílky a rozpustilé čertíky, kteří pod vedením Mikuláše navštívili své kamarády v MŠ a předali jim dárečky. Rodiče, známí a příbuzní dětí ve školce mohli prožít příjemné sváteční chvilky při vystoupení, které si připravily děti se svými učitelkami. Mladší děti nás potěšily svým hravým vystoupením, v kterém každý prokázal, že něco zvládá, něco dovede. Starší děti překvapily obecenstvo vánoční hrou o narození Ježíška. Z jejich vystoupení byla cítit radost, která se rozlévala mezi všechny zúčastněné. Žáci základní školy se scházeli i v době mimo vyučování, aby společně s paní učitelkou Jitkou Weinfurterovou, Janou Brousilovou a Markétou Brousilovou nacvičili vánoční koncert.Ve středu 17.12.2008 se zaplnil kostel v Býšti těmi, kteří se chtěli zastavit v předvánočním čase a vychutnat si poezii vánočních koled.

12. 11. 2008Zpráva ze zasedání školské rady konané dne 12.11.2008 Přítomní: Mgr. M. Ehlová, MUDr. J. Hadašová, pí. P. Hrušková Host: Mgr. Olga Brousilová Projednáno: 1. Oznámení a vysvětlení odchodu vychovatele ŠD Mgr. R. Röhricha z důvodu zajištění plné informovanosti rodičů. Seznámení s novým p. vychovatelem. 2. Školská rada byla informována o uvedení pí. učitelky M. Reinberkové do funkce vedoucí pí. učitelky MŠ a o následném navýšení jejich pracovních povinností. 3. Proběhla diskuse na téma - možnosti setkávání rodičů dětí školy, zda je potřeba konat hromadné třídní schůzky. Nejbližší možnost setkání rodičů jsme naplánovaly na vánoční koncert v kostele v Býšti a dle zájmu následné posezení. zápis provedla p. Hrušková

4. 11. 2008POZOR ZMĚNA!!! Vážení rodiče, těm z Vás, kteří jste se přihlásili na přednášku PhDr. Jiřiny Prekopové, tímto oznamujeme změnu místa konání. Kde: Dům techniky, nám. Republiky 2686, Pardubice Kdy: ve čtvrtek 13.11.2008 od 13:00 do 17:00 hodin Účastnický poplatek 300,-Kč se platí přímo na místě konání přednášky.

6. 10. 2008Výlet do galerie V pátek 12. září žáci 2. a 3. ročníku naskákali do vozu Hruškových, Hadašových a obecního tranzitu a díky laskavým řidičům – paní Hadašové, panu Hruškovi a panu starostovi Kubizňákovi – navštívili galerii v Domu U Jonáše v Pardubicích. Seznámili se a probádali svět moderního umění Kryštofa Kintery – například objekt Revolucionáře - malého chlapce z molitanu, tlučícího hlavou o zeď, protestujícího tak vůči současné uspěchané době. Zaujala je salátová okurka, zabalená do umělohmotného obalu obklopená balenými arašídy a brambůrky v igelitové reklamní tašce, která se neustále nechápavě ptala: „ Co to je, tohle to? To mi vysvětlete!“ Nerozuměla totiž, jak se mohla ocitnout právě tady a stát se součástí konzumace. Víte, co je to TO?Autorův nejoblíbenější předmět, při jehož tvorbě se nechal inspirovat dětskými hračkami na provázku. Neprodal ho ani za půl milionu, jež mu jeden ze zájemců nabízel . Výši oblíbenosti dosvědčovaly i fotografie Kryštofa Kintery s TO v různých situacích a na různých místech, jako například v metru, v kavárně, na toaletě, ..... Žáci také polemizovali nad hranicemi umění a neumění. Bystřili své smysly. Prožili si šok, překvapení, trochu strachu i legraci. Na konec se děti samy staly umělci. Tvořily mozaiku z barevných víček od pet lahví. Aktivita vyvrcholila dražbou dětských prací, při které se díky velkému zájmu o každé dílko potvrzovala originalita a jedinečnost každého dětského umělce. 

6. 10. 2008Prvňáčci na cestách Dne 17.09. se prvňáčci společně s paní učitelkou a panem starostou vydali do Pardubic. Na Hronovické scéně si pro ně divadélko Romaneto připravilo Vodnickou pohádku. Děti prožívaly s vodníkem jeho strasti. Akčně se zvedaly ze židlí a varovaly ho, když mu ježibaba kladla záludné nástrahy. Naštěstí vše dobře dopadlo. Proto si děti mohly při zpáteční cestě zpívat písničky, které je naučili jejich kamarádi vodníci.

1. 10. 2008Zápis ze zasedání školské rady dne 01.10.2008 Přítomní členové: Hadašová, Hrušková, Ehlová, Host: Brousilová O. 1. Školská rada odsouhlasila příspěvek SRPŠ ve výši 250,- Kč na dítě. V případě více sourozenců ve škole navrhuje možnost rozložení platby do dvou po sobě následujících měsíců. 2. Školská rada schválila výroční zprávu školy za školní rok 2007/2008. 3. Školská rada projednala jednací řád školské rady. 4. Školská rada se zamýšlí nad dalšími možnostmi společné aktivity rodičů a dětí v tomto školním roce. zapsala: Hadašová

18. 6. 2008SEZNAM POMŮCEK PRO BUDOUCÍ PRVŇÁČKY Pro příjemný pobyt ve škole: •Bačkory – s plnou patou – ne pantofle •Hrníček na pití – podepsaný •Kelímek, zubní pastu, zubní kartáček, ručník •Doporučuji na svačinky jídlonosič – umělohmotnou krabičku s víčkem Pro bezpečné a zajímavé kreslení a malování •Plášť s dlouhým rukávem – může být z košile po tatínkovi •Igelitový ubrus – 75cm x 75 cm •Temperové barvy, ploché štětce číslo 10,12, paletu – stačí kousek překližky •Hadřík, kelímek – odříznutá láhev od octa •Tuš + redispero s násadkou, 3 špejle, kulatý štětec, křídové pastely (menší balení) •Čtvrtky A4 – 5 ks A3 – 25 ks Pro radostné tvoření •Složku barevných papírů •Nůžky – pro leváky prodávají speciální nůžky – nutné při nákupu upozornit prodavačku Pomůcky na VV a PČ umístit do podepsaného kufříku nebo do podepsané krabice. Pro bezpečný a pohodlný pohyb •Tepláky, bundu, tričko, cvičky, na ven sportovní obuv. Doporučuji do sáčku vložit i náhradní ponožky, v zimě náhradní punčochové kalhoty. Buďte tak laskaví a vše podepište nebo doplňte značkou dítěti čitelnou. Pro pohodové učení •Pero – doporučuji pero na jedno použití s trojhranným držením, pro levoruké děti již prodávají speciální pera •Šanon na provedené práce •Tvrdou podložku formátu A4 pro práci mimo lavici, malé pravítko do penálu OBALY://5 x na sešity formátu A5// **na Živou abecedu 29x40cm (jedná se o rozměry rozloženého obalu) **na Slabikář 24x42,5cm (-II-) **na Matematiku 30x42,5cm (-II-) **na Prvouku 30x43cm (-II-)

18. 6. 2008SEZNAM POMŮCEK PRO BUDOUCÍ DRUHÁKY Notýsek na úkoly, Sešit č. 523 4 ks, Sešit č. 512 8 ks, Sešit č. 440 1 ks, **OBALY**, Kresl. karton A3 25 ks, Kresl. karton A4 5 ks, Složka barevných papírů, Lepící tyčinka KORES, Pentilka na rýsování, Temperové barvy, vodové barvy-možno použít z loňského roku či anylinové barvy, Černá tuš, Kelímek, štětce-ploché, kulaté/ Nůžky/ Křídové pastely, Hadřík, igelit na lavici, plášť, redispero, špejle, Pravítko - trojúhelník, Pravítko dlouhé 20 – 30 cm, Šanon na žákovské práce/Podložku pro psaní při skupinové práci (možno použít z loňského roku).

18. 6. 2008SEZNAM POMŮCEK PRO BUDOUCÍ TŘEŤÁKY Notýsek na úkoly, Sešit č. 512 10 ks, Sešit č. 440 1 ks, **OBALY**, Kresl. karton A3 25 ks, Kresl. karton A4 5 ks, Složka barevných papírů, Lepící tyčinka KORES, Pentilka na rýsování, Kružítko, Temperové barvy/Vodové barvy-možno použít z loňského roku či anylinové barvy, Černá tuš, Kelímek, štětce-ploché, kulaté/ Nůžky/ Křídové pastely, Hadřík, igelit na lavici, plášť, redispero, špejle, Pravítko - trojúhelník, Pravítko dlouhé 20 – 30 cm, Šanon na žákovské práce/Podložku pro psaní při skupinové práci (možno použít z loňského roku).

18. 6. 2008SEZNAM POMŮCEK PRO BUDOUCÍ ČTVRŤÁKY Sešit č. 523 11 ks, Sešit č. 524 3 ks, Sešit č. 544 6 ks, Sešit č. 624 2 ks, Čtvrtky A3 30 ks, Čtvrtky A4 10 ks, Úkolníček, Pevné desky na podložení a přichycení papíru A4, Sada barevných papírů, Lepící tyčinka KORES, Temperové barvy, vodové barvy, Suché křídy, voskovky, Uhel, hrudka, tuš, redispero, Trojúhelník s ryskou, Pravítko, kružítko.

18. 6. 2008SEZNAM POMŮCEK PRO BUDOUCÍ PÁŤÁKY Sešit č. 523 11 ks, Sešit č. 524 3 ks, Sešit č. 544 6 ks, Sešit č. 624 2 ks, Čtvrtky A3 30 ks, Čtvrtky A4 10 ks, Úkolníček, Pevné desky na podložení a přichycení papíru A4, Sada barevných papírů, Lepící tyčinka KORES, Temperové barvy, vodové barvy, Suché křídy, voskovky, Uhel, hrudka, tuš, redispero, Trojúhelník s ryskou, Pravítko, kružítko.

10. 6. 2008Poznávací přírodovědná soutěž Ve středu 04. června se vybraní žáci 3.-5. ročníku zúčastnili poznávací přírodovědné soutěže organizované DDM Delta. Regionálního kola se zúčastnilo 64 žáků z 3. tříd, náš Jaroslav Moravec se umístil na na 15.-18.místě se ziskem 21,5. Kateřina Malířová se ziskem 23 bodů obsadila 6.-8. místo a Matyáš Hruška s 26 body získal 1.-3. místo. Ze 4. tříd se zúčastnilo soutěže 47 žáků. Z naší školy 2 žáci. Josef Valenta si vybojoval s 37 body 13 místo. Renata Rychterová se umístila v druhé polovině. Vítěz této kategorie získal 44 bodů. Z 5. ročníků se potýkali se znalostmi rostlin a živočichů 43 žáci. Vítek Macháček získal 49 bodů a obsadil 8.-9. místo. Matyáš Hadaš s 55,5 bodů obsadil 4. místo a od 2. a 3. místa ho dělí pouze 0,5 bodů a od 1. místa 3,5 bodu. Prvních 10 umístěných z každé kategorie se zúčastní slavnostního vyhlášení výsledků, které proběhne ve středu 18. června v 15hodin ve velkém sále DDM Delta.

2. 6. 2008Co se nám líbilo ☼ V pondělí 26. května proběhlo ve školní družině sportovní odpoledne spojené s opékáním uzeniny. ☼ Ve čtvrtek 29.května se děti z mateřské školy vypravily na Kočičí hrádek u Slatiňan. Výlet se jim vydařil i počasí jim přálo. ☼ V pátek dne 30.05. navštívili prvňáčci Kunětickou horu. Měli možnost setkat se s obřím pohádkovým drakem, který jim prozradil, jak to vlastně bylo s Kunětickým pokladem. Nechyběl ani pan král, princezna a princ ani služebnictvo. Bylo trochu zamotané, ale na konec vše dobře dopadlo. Děkujeme panu starostovi, paní Lambertové a paní Hadašové za bezpečnou cestu tam i zpět.

26. 5. 2008H L E D Á M E UČITELKU 1. STUPNĚ Pokud rádi tvoříte, zkoušíte nové věci a pobyt mezi dětmi cítíte oboustranně přínosný pro Vás i pro děti, tak se u nás budete cítit dobře. Požadavky: ukončené vysokoškolské vzdělání,znalost anglického jazyka vítána, chuť tvořit, vzájemně spolupracovat, komunikovat. Nabízíme:  práci v malém pracovním kolektivu plný pracovní úvazek Kontakty: Základní škola a mateřská škola Rokytno, okres Pardubice - Rokytno 73, 533 04 Sezemice  www.rokytno.cz; e-mail: ZS_Rokytno@seznam.cz  Tel. na ředitelku Mgr. Olgu Brousilovou: 739 203 103

23. 5. 2008Saunování Od 05. května do 26. května se 7 dětí z mateřské školy otužovalo v sauně ve Starém Hradišti. Touto cestou děkujeme obci za zajištění dopravy.

23. 5. 2008Na co se těšíme, co nás čeká ☼ Ve středu 04. června prokáží žáci 3., 4. a 5.ročníku svoje znalosti v regionálním kole poznávání rostlin a živočichů. ☼ Ve středu 04. června proběhne v mateřské škole sportovní odpoledne, které pro děti připraví rodiče ve spolupráci s pí. učitelkami. ☼ V úterý 10.06. k nám zavítají kouzelníci, kteří budou své představení doprovázet krásnými písničkami. Tuto "Školičku kouzel" mohou děti shlédnout od 10,30hod. ☼ Ve středu 18. června od 15.30hodin se předškoláci oficiálně rozloučí se školkou prostřednictvím krátkého vystoupení, na kterém prokáží znalosti a dovednosti získané na kroužku anglického jazyka a hry na zobcovou flétnu. Po ukončení proběhne setkání rodičů s budoucí pí. učitelkou 1.ročníku, která předá rodičům informace potřebné k příjemnému vstupu dětí do 1.ročníku. ☼ V úterý 24. června v 08,00hodin pojedou děti na výlet do Nového Města nad Metují, kde si prohlédnou zámek, zahrady a expozici muzea. ☼ V posledním červnovém týdnu proběhnou akce, které mají v naší škole dlouholetou tradici. Žáci si budou moci změřit svou rychlost, hbitost, obratnost na školní olympiádě. Snad se jim letos podaří uvidět při přespávání ve škole malé školní skřítky, kteří se v průběhu školního roku baví přemisťováním různých předmětů, schováváním bačkor a jinými činnostmi, o kterých si paní učitelky myslí, že je provádí žáci

7. 5. 2008Exkurze na hvězdárnu Dne 7. května žáci 4. a 5.ročníku navštívili hvězdárnu v Hradci Králové. O průběhu středečního dopoledne si uděláte nejlepší představu, když si sestavíte mozaiku z postřehů našich žáků. ☺ „7.5. jsme jeli do hvězdárny v Hradci Králové. Čtvrťáci a dva páťáci jeli s panem starostou a zbytek s paní Hruškovou. Nejdříve jsme byli u dalekohledu. Pan průvodce nám ukazoval, co by se stalo, kdybychom koukali na Slunce dalekohledem. Papír, na kterém to ukazoval, shořel. Potom jsme šli na planetární stezku, která začínala před hvězdárnou, kde bylo Slunce. Velice mne překvapilo, že na Venuši je větší teplota než na Merkuru, když Merkur je blíž k Slunci. Došli jsme k Saturnu. Jeho modelu někdo ukradl prstenec. Den se nám vydařil, bylo slunečné počasí“. (Vítek) ☺ „Jeli jsme s paní Hruškovou do planetária v Hradci Králové. V autě byla sranda. Nejdříve jsme šli k dalekohledu. Pak jsme si šli koupit horkou čokoládu.“ (Adam) ☺ „ Před vchodem bylo metrové slunce, které jsme si mohli prohlédnout.“ (Pepa) ☺ „Byli jsme na střeše. Ten pán nám půjčil brýle s černýma sklíčkama. Já jsem se podíval těma brýlema do slunce a viděl jsem takovou zelenou kuličku.“ (Petr) ☺ „Dívali jsme se na střeše přes divné brýle. Všude černo jenom slunce zelené jako drahokam. První jsme rozkývali kyvadlo. Moc se mi to líbilo.“ (Martinka) ☺ „Bylo zajímavé, že když dáš papír k dalekohledu a namíříš na slunce, on se ti za chvíli zapálí. Nejvíce se mi líbilo, že se tam může otáčet střecha ze strany na stranu.“ (Renatka) ☺ „Líbilo se mi, jak jsme se dívali na plátno, na kterém se přes dalekohled promítalo Slunce. Zajímavé bylo, že Slunce na sobě nemnělo žádné skvrny. A když jsme šli po stezce, tak jsme furt jedli.“ (Filip) ☺ „ Slunce na plátně utíkalo, protože se Země otáčela. Podle mě se ten výlet vydařil a za 35 korun to stálo za to tam jít.“ (Jirka) ☺ „Chtěl bych se s rodiči domluvit, jestli bychom se podívali na večerní hvězdy.“ (Tomáš) Příspěvky žáků nejsou stylisticky upravovány.

2. 5. 2008Kam se rozejdou naši páťáci? V dubnu probíhaly přijímací zkoušky na střední školy. Již tradičně i žák z naší školy projevil zájem o studium na gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích. Vzhledem k tomu, že z 38 účastníků přijímacího řízení skončil na 10. místě, byl přijat. Zbývajících pět chlapců 5.ročníku bude pokračovat v základním vzdělávání na ZŠ v Sezemicích a jeden v Pardubicích.

2. 5. 2008Testování Žáci 5. ročníku si koncem dubna lámali hlavy při vyplňování srovnávacích testů SCIO, ve kterých měli uplatnit své vědomosti a dovednosti z oblasti českého jazyka, matematiky a všeobecných znalostí o okolním světě. Celková náročnost testu byla sestavena tak, aby průměrný žák 5. ročníku vyřešil správně přibližně polovinu úloh. Celkem se testování zúčastnilo 10 074 žáci z celé České republiky, z 617 tříd, ze 443 škol. Z toho bylo z Pardubického kraje 479 žáků, 35 tříd, 32 škol. Z vyhodnocených testů jsme pro naši školu získali tyto informace: V individuální zprávě Matyáše Hadaše si můžeme přečíst tyto výroky – u obecných studijních předpokladů „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol špičkový“(čistá úspěšnost 86,5%), v českém jazyce „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol nadprůměrný“(čistá úspěšnost 60,7%), v matematice „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol vysoce nadprůměrný“(čistá úspěšnost 86,7%). V individuální zprávě Vítka Macháčka jsou zaznamenány následující výroky – obecné studijní předpoklady „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol vysoce nadprůměrný“(čistá úspěšnost 78,3%), v českém jazyce „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol průměrný“(52,6%), v matematice „Tvůj výsledek je v rámci všech testovaných škol vysoce nadprůměrný“(82,2%). Celkově se vyhodnocené výsledky třídy jako celku pohybovaly mírně nad průměrem, přibližně kolem 60%.

30. 4. 2008Víte, že ........  Ve středu 30. dubna se na naši školní zahradu slétly čarodějnice a jiné podobné příšerky ze všech koutů světa.  Byl mezi nimi Gargar, který přicestoval na neviditelném vzdušném vznášedlu a měl vtipný start. Třapatec velmi dobře a daleko vrhal koštětem.  Stejně vynikající hody měl Dlouhokrátký, který startoval pozpátku a létal jako o život.  Nil, který při hodu koštětem ohrožoval porotu, létal způsobem zvaným „splašené koště“  Gufrt všechny velmi pobavil svým vtipným letem, při kterém ztratil zadní část svého vznášedla. Přesto letěl dál a úspěšně přistál.  Velmi divoký let předvedli Smrtonoši, kteří s sebou původně měli i Frťačku. Tu však během letu ztratili. Ona si pohotově sehnala náhradní dopravu a předvedla svůj výbušný let.  Mezi dalšími kráskami zavítala na naši slavnost i Bibi a Kiki, které předvedly dvouruční hod koštětem.  Zajímavé modely oblékly Zubajda a Zubejda, která navíc předvedla, jak se hází za roh.  Závojnatka a Pavučinka přilétly s nejnovějšími vzory pavučin a závojů.  Hosté se mohli seznámit s nejnovějšími trendy v zaklínání. Zde jsou některé ukázky: - Čáry, máry obláčku, leť vzhůru koláčku. Staniž se! - Čáry, máry myši piští, kawasaki ať pryč fiští. - Vana, vana, vanička, takhle nenastartuje žádná Anička. Staniž se!

29. 4. 2008Přednáška pro veřejnost V úterý 29. dubna se v naší škole sešli zástupci rodičů i zájemci z řad veřejnosti, aby si vyslechli přednášku pracovnice Krajské knihovny v Pardubicích - paní Karly Jaré na téma "Pověsti našeho regionu". Všem zúčastněným byla umožněna konfrontace pověstí s historickými daty a událostmi. Zájemcům byla nabídnuta i literatura zabývající se touto problematikou. Došlo i na "libůstky". Např. víte, že byla změřena rychlost přesunu čertů se zátěží? Tak vězte, že nejrychlejší čert se zátěží -se skálou- urazí 24km za 12sekund, 7 200km za hodinu a nejpomalejší čert půl km za 12sekund.

26. 4. 2008Odpoledne v režii rodičů Sobota 26. dubna, nádobí po obědě je umyto a já, jako další nadšenci, vyrážím za dobrodružstvím. Asi bych se však měla přiznat k tomu, že se ve mně ozývalo mé druhé já, které kladlo zákeřné otázky -"Máš uklizeno? To ti nestačil týden, kdy se ti moc nedařilo a vše tě vyčerpávalo? Už se necítíš unavená? Už si nemyslíš, že máš všeho dost?" A mé první já odpovídalo: "Ano, ano, ale..." "Tak si pak nestěžuj", odseklo druhé já. Ale to už jsme předjížděli cyklisty na malých i velkých kolech v doprovodu psa, abychom se posléze přivítali se všemi, kteří se rozhodli, že společně stráví čas příjemně a smysluplně. A pak už šlo překvapení za překvapením. Stylové občerstvení pro malé i velké. Kdo neznal, ten poznal akčního "Ďoubu" (pana Ďoubalíka) a celý realizační tým, který kolem sebe soustředila paní Hrušková. Zubili jsme se na sebe přes růžové brýle mámení. Domnívala jsem se, že nás do tvrdé reality vrátí paní Ďoubalíková, která všem přítomným rozdala text písně sobotního odpoledne. Někomu se rozšířil úsměv, jinému trošku zmrzl. Po nesmělém začátku zpívali snad všichni i směleji. Poznala jsem i dle obsahu textu písně, že toto odpoledne bude "hustý". A bylo. Na louce se rozehrálo golfové střetnutí "Jižanů"a "Seveřanů". Už ani nevím, kdo vyhrál, ale do míčků se trefili všichni. Dětem byl předán úžasný plán. (Já ho vymámila na paní Hruškové až po akci, abyste se i Vy mohli potěšit. Najdete ho v informační skříňce před školou). Děti s dospělými hledaly za pomoci špionských fotek na plánku tajné kódy. Díky dobré "mušce" se jim podařilo zahnat "nebezpečného divočáka". Než jsem s paní Rychlou probrala zahrádky, děti zbudovaly lesním skřítkům "eko domečky". Po zdolání nelehkého přírodního terénu jsme se ocitli na místě, které mělo kouzelnou moc - i dospělí se stávali na chvilku dětmi. Každý si (snad) vyzkoušel alespoň jedno z nabízených lákadel. Ti méně hmotní se přehupovali na laně přes potok. Vzhledem k tomu, že kladku měli v rukou svalnatí chlapi, neodolala jsem pokušení a nechala se vyvézt přes potok do koruny borovice. Děti si vyzkoušely svou rovnováhu, obratnost na opičí lanové dráze. Uznání zaslouží všichni, kteří zvítězili nad svým strachem. I kladina vzniklá ze zlomeného stromu se stala adrenalinovou atrakcí, kterou si vyzkoušel i ne jeden manželský pár. Zvedačka i hříšný tanec však chyběl. Za to déšť se přihnal v plné síle a každý ho brzy ucítil na kůži celého těla i ve čvachtajících botách. Nikdo to však předčasně nezvdal. S vervou jsme se prodírali zákeřnými „gumovými ostružinami". Odhalili jsme, co do lesa nepatří. Ivánka zajímalo, zda opuštěná podprsenka má majitele. Úsměvy přes kapky deště vyloudila vodovodní baterie, která nabízela představu termálního potoka. Netušili jsme, že v lesích v okolí Hoděšovic se nachází unikátní mluvící pařez. Nevěříte? Slyšeli jsme ho na vlastní uši. Světýlko mezi stromy. Jestliže jste právě nyní zalaškovali s myšlenkou na perníkovou chaloupku, tak jste správně nakročili. Došli jsme k ohni dvanácti měsíců, kde na nás čekal i stoleček, který se téměř sám prostíral. Neuvěřitelné se stalo skutečností. Našel nás bludný zmrzlinář, který dle legendy právě v tomto období každý rok projíždí od Vysokého Chvojna přes Hoděšovice směrem ke Zvičině u Hořic a hledá děti a dospěláky, kteří se mají rádi a umí si vzájemně dělat radost. Jen tak do ouška - trošku podezírám Ďoubu, že předal prostřednictvím tajných kódů, které našly děti, zprávu zmrzlináři a ten byl rád, že se už nemusí se zmrzlinou plahočit. Dík všem rodičům a přátelům, kteří zorganizovali nevšední odpoledne. Škoda, že neslyšeli nadšené pondělní vyprávění účastníků spolužákům a neviděli jejich nadšené rozzářené oči.

25. 4. 2008Perníkový slavík V pátek 25. dubna proběhlo školní kolo pěvecké přehlídky "Perníkový slavík", kterému předcházela kola třídní. Žáci se na celé akci aktivně podíleli. Nejprve v roli zpěváků třídních kol. Vybraní zástupci postoupili do školního kola. V něm se žáci rozdělili na zpěváky a porotce. Rozhodovali o nejsympatičtějším zpěvákovi a zpěvačce. Také zasedli vedle vyučujících do poroty, aby body ohodnotili pěvecký výkon. A jak to dopadlo? V kategorii 1.-2. ročníku získali nejvíce bodů od poroty a velkého perníkového slavíka Stázka Hrušková, Stefi Lambert a Ondra Hadaš. V kategorii starších žáků si velké slavíky vyzpívaly Káťa Malířová, Adélka Boltíková a Martinka Ivaničová. "Sympaťákem" a "sympaťačkou" se pro tento školní rok stali Stefánek Lambert a Adélka Boltíková. Víte, jaké to je zpívat před všemi žáky a dospěláky školy? Zeptejte se našich prvňáčků, kteří překonali strach a předali radost druhým i získali potřebou zkušenost. Všichni ocenili, jak se představili a komunikovali s publikem. Tento rok jsme zažili i hudební sprchu plnou pozitivní energie a jedinečného X faktoru v provedení k této příležitosti vzniklé žákovské hudební skupiny ROCK CHESTERS. Díky voňavým perníkovým slavíčkům, které nám již tradičně upekly a nazdobily naše kuchařky, byla přehlídka stylová.

16. 4. 2008Setkání s pověstí Ve středu 16. dubna přivítali žáci 2.-5. ročníku pracovnici Krajské knihovny paní Karlu Jarou, s kterou se mohli přenést do doby dávno minulé, ve které vznikaly pověsti o něšťastné lásce, o silácích i chytrácích, o vzniku názvu různých obcí, o čertech atd. Zaujala je i pověst, která se odehrává v nedalekém Vysokém Chvojnu.

10. 4. 2008Plavecký kurz Již tradičně se žáci 1. - 5. ročníku účastnili plavecké výuky, která probíhala od 31.01.2008 do 10.04.2008. Z 15ti prvňáčků bylo 11 neplavců. Po ukončení kurzu nepřeplavali bazén pouze 3 žáci. Někteří však uplavali 350m, 310m, 300m, 100m. Takže teplo a léto může začít.

10. 4. 2008Za včelami do Pardubic Ve čtvrtek 10.04. se děti ze staršího oddělení vydaly do Pardubic do Ekocentra Paleta. Téma programu bylo „včely“. Děti se seznámily se životem včel, kdo v úle žije, jak se jmenují všichni jeho obyvatelé a jakou mají v úle funkci. Aktivně se zapojily do her a činností . Proměnily se v matku, trubce i dělnice. Brčko jim sloužilo jako sosáček, kterým nanosily vodu jako nektar, Třídily kuličky, které představovaly pyl a z modelíny tvarovaly plástev. Povídání bylo velmi zajímavé a poučné. Na základě těchto zkušeností se děti zúčastnily výtvarné soutěže pořádané časopisem včelařství. Jana Bednářová

7. 4. 2008Nejsme lhostejní Naše škola se již druhým rokem zapojila do dobročinné akce Fondu Sidus, jejímž hlavním cílem je získání finančních prostředků ke zlepšení života dětí v nemocnicích. Žáci prostřednictvím zakoupení přívěsků Smajlíka, Sidusáčka nebo Sweepera přispěli částkou 1.570,-Kč k zakoupení lékařských přístrojů. Podrobnější informace najdete na www.fondsidus.cz

3. 4. 2008Malování šátků Ve čtvrtek 3. dubna se celá naše škola proměnila v tvořivou dílnu nebo také chcete-li ve výrobnu šátků. Dětem z mateřské školy i žákům ze základní školy se podařilo vytvořit originály, které tentokrát ocenila převážně ženská část rodiny.

31. 3. 2008IV. školní ples Březen je na naší škole spojen se školním plesem. Letos byl v pořadí čtvrtý. K tradici patří: ● pan ředitel Karel Přibyl ze školy v Borohrádku se postaral o hudební doprovod k tanci ● naši sponzoři z řad firem i rodičů, kteří se postarali o bohatou tombolu. Touto cestou děkujeme firmě pana Černého-živočišná výroba, pana Loskota-pekárna Rokytno, pana Minaříka-sadařské a zahradnické práce, pana Jiřího Novotného-ovoce a zelenina, pana Soukala-zemědělská výroba, JAVI-Jaroslava Veselá, Žampionárně-Borek, Exver foodu-Staré Ždánice, Dimpu-Koštěnice, panu Danelovi-Dabro, paní Štěpánkové-knihy. Poděkování patří i všem rodičům našich žáků a zaměstnancům školy, kteří se na bohatosti tomboly podíleli ● příspěvek našich dětí - tentokrát formou skupinově vytvořených módních návrhů a jejich prezentování A pak už záleželo na každém, jak se dokázal odvázat a užít si to.

27. 3. 2008Mezinárodní matematická soutěž Dne 27. března se již tradičně žáci 2. až 5.ročníku zúčastnili mezinárodní matematické soutěže Klokan, kategorie Cvrček a Klokánek. V Pardubickém kraji se v kategorii Cvrček (žáci 2. a 3.ročníku) zúčastnilo 3856 žáků. Výkony byly ohodnoceny bodově. Maximum bodů 65. Naši žáci V. Leder, O. Kaplan a K. Malířová získali 50 bodů, čímž se umístili na 453 - 592 místě (139 žáků v kraji dosáhlo shodný počet bodů). Žáků 4. a 5.ročníků - kategorie Klokánek - se do soutěže zapojilo 4 040. Maximálně se mohli propočítat ke 120 bodům. Žáci 5. ročníku V. Macháček získal 114 bodů a celkově se umístil na 5 - 14 místě, M. Hadaš získal 98 bodů a umístil se na 94 – 111 místě.

26. 3. 2008Tvořivá odpoledne v MŠ 26.03. se ve školce konalo tvořivé odpoledne rodičů s dětmi. Na programu bylo tvoření ubrouskovou technikou. Rodiče nakoupili květináče, rámečky na zdobení, ubrousky a lepidla. Odpoledne se velmi vydařilo a tak se maminky rozhodly to zopakovat. Maminky se sešly ve čtvrtek 22.05. Rozešly se až ve večerních hodinách. Domů si odnesly své výtvory. Jana Bednářová

14. 3. 2008Vážení rodiče, nezapomeňte odevzdat přihlášky dětí do MŠ pro školní rok 2008/2009 do 9.05.2008. V následujícím týdnu bude probíhat řízení o přijetí dětí do MŠ pro školní rok 2008/2009. Jestliže odevzdáte přihlášku pozdě, tím se vaše reálná šance přijetí dítěte do MŠ zmenšuje.

14. 3. 2008Za panem Josefem Ladou V pátek 14. března se prvňáčci vypravili do Pardubic za panem Josefem Ladou. Setkání se uskutečnilo v Domě U Jonáše, kde na ně čekal výběr ze všech žánrů Ladovy tvorby. Děti si uvědomily, že svět, který Lada maloval vlastně nikdy skutečný ani nebyl, ale ilustrátor si ho vytvořil sám. Vycházel z prožitků dětství, ke kterým neodmyslitelně patřil kocour Mikeš, vodníci, hastrmani, kmotra liška a další. Dospělému obrázky prozradily, jak zcela samozřejmě a živě Lada používal karikaturu. Opět jsme se přesvědčili, že dílo Josefa Lady je stále živé a potěší děti i dospěláky. Příjemné bylo i setkání s Ladovými Nezbednými pohádkami. Děti se u nich pobavily i ve škole a vyzkoušely si zahrát na ilustrátory.

5. 3. 2008Slavík v MŠ Ve středu 05.03. proběhla v MŠ pěvecká soutěž o Perníkového slavíka. Zúčastnily se ho všechny přítomné děti. Pro porotu skládající se z maminek a pí. učitelek bylo těžké rozhodnout se o třech nejlepších zpěvácích z každého oddělení. Přes to Valentýnka Trojanová, Terezka Košová a Terezka Adamcová z oddělení mladších dětí a Lenička Sitová, Magdalenka Horáková a Kubíček Machatý z oddělení starších dětí si odnášeli domů velké perníkové slavíky, které dětem upekly a nazdobily naše paní kuchařky. Všichni zpěváci byli odměněni diplomem a malým perníkovým slavíčkem. Už nyní se děti těší na další ročník. Aneta Lochmanová

6. 2. 2008Výlet do knihovny v Býšti. Ve středu 06.02. si děti z MŠ vyjely na výlet. Cílem jejich cesty byla knihovna v Býšti, kde se konala výstava "Živé loutky". Paní knihovnice ochotně děti provedla celou knihovnou, zapůjčila jim knížky na prohlížení a pustila pohádku "O květinové víle". Jako v pohádce se děti opravdu cítily. Z jedné strany se na ně usmívala Sněhurka a trpaslíci, nad nimi se vznášel sultán na létajícím koberci a čarodejnice na koštěti, na stěně se na ně zubil čert a na stole si hověla babička, myslivec a Červená Karkulka. Děti si to opravdu užily. Na oplátku nakreslily dojmy z výstavy, které potěšily všechny návštěvníky knihovny v Býšti. Touto cestou děkujeme naší obci za pomoc při zajišťování dopravy mladších dětí. Starší děti si užívaly jízdu linkovým autobusem. Zážitky byly veliké a na výlet rádi vzpomínáme.

5. 12. 2007Milulášská nadílka. V dopoledních hodinách k nám zavítal čert s Mikulášem vyzpovídat hříšníky z řad školáků. Po nadílce se čert, Mikuláš s družinou andílků a čertíků vydali s dárečky za dětmi do mateřské školy. Odpoledne pak bylo ve znamení mikulášské diskotéky ve školní družině.

2. 12. 2007Žáci ZŠ a děti MŠ zahájili krátkým vánočním vystouením "Tvořivé odpoledne", které se konalo v hospodě U Pitrů.

26. 11. 2007Ve středu 21. listopadu se v naší mateřské škole sešli děti s rodiči a paní učitelky. Všechny spojoval společný cíl – zastavit se v kvapném žití a strávit příjemné chvíle u společného hraní s mandalou. Na celou akci jsme se předem poctivě připravili. Proběhly 2 přípravné organizační schůzky, kterých se zúčastnili oslovení rodiče a pí.učitelky. Ostatní rodiče byli vyzváni k pomoci při zajišťování různých zajímavých materiálů, které samy o sobě budou podněcovat fantazii tvořivost dětí i dospělých. odpolednem s mandalou nás příjemně a jemně provázela maminka paní Hrušková, relaxační hudba, nadšení a tvořivost dětí i dospělých, vzájemné souznění. Fotodokumentaci celé akce nám zajišťoval pan Bednář. Dík všem, kteří se akce zúčastnili i těm, kteří ji pomáhali zajišťovat.

26. 11. 2007Již třetí rok se žáci naší školy zapojili do veřejné sbírky. Tentokrát formou prodeje „placek“ – odznáčků s motivy koní. Organizátorem sbírky je CPK-CHRPA (www.cpkchrpa.cz). Výsledek veřejné sbírky pořádané v minulých letech umožnil připravit již osm koní a tak pomoci stovkám nemocných dětí i dospělých pacientů. Výtěžek z letošní veřejné sbírky by měl být využit na výcvik dvou až čtyř koní terapeutů a bude-li to možné, tak i na vybudování areálu na výcvik koní. Naši žáci, dík pochopení Vás, rodičů, přispěli částkou 900,-Kč.

20. 11. 2007V období od 31. ledna 2008 do 15.dubna 2008 se žáci ZŠ zúčastní plavecké výuky v Plaveckém areálu Pardubice. Hodiny plavání budou probíhat každý čtvrtek, mimo poslední lekce, která bude v úterý, vždy od 8,30 do 10,00 hod. Výuku zajišťuje Plavecká škola SC PaP.

23. 10. 2007H l e d á m e administrativní pracovnici Požadavky: ukončené středoškolské vzdělání, dovednost práce na PC – Word, Excel, Internet,vstřícné jednání Nabízíme:  práci v malém pracovním kolektivu, možnost stravování  zkrácený pracovní úvazek na 62 % = 25 hodin týdně  rozvržení pracovní doby po vzájemné dohodě  pracovní poměr na dobu určitou od 02.01.2008 do 31.12.2008 Kontakty:  www.rokytno.cz; e-mail: ZS_Rokytno@seznam.cz  Tel. na ředitelku Mgr. Olgu Brousilovou: 739 203 103

25. 6. 2007POMŮCKY PRO BUDOUCÍ DRUHÁKY sešit č. 523 - 8 ks; sešit č. 512 - 8 ks; sešit č. 440 - 1 ks; úkolníček; pravítko - trojúhelník; pravítko dlouhé 20 – 30 cm; tvrdá podložka s pérem na přichycení papíru; obaly na sešity a učebnice; NA VÝTVARNOU VÝCHOVU: kresl. karton A3 - 35 ks; kresl. karton A4 - 15 ks; složka barevných papírů; lepící tyčinka KORES; pentilka na rýsování; temperové barvy; černá tuš; redispero; pastelky; voskovky; vodovky; kelímek, štětce; hadřík, igelit na lavici, plášť;

25. 6. 2007POMŮCKY PRO BUDOUCÍ PRVŇÁKY: Pro příjemný pobyt ve škole: • Bačkory – s plnou patou – ne pantofle • Hrníček na pití – podepsaný • Kelímek, zubní pastu, zubní kartáček, ručník • Doporučuji na svačinky jídlonosič – umělohmotnou krabičku s víčkem Pro bezpečné a zajímavé kreslení a malování • Plášť s dlouhým rukávem – může být z košile po tatínkovi • Igelitový ubrus – 75cm x 75 cm • Temperové barvy, ploché štětce číslo 10,12, paletu – stačí kousek překližky • Hadřík, kelímek – odříznutá láhev od octa • Tuš + redispero s násadkou, 3 špejle, kulatý štětec, křídové pastelky (menší balení) • Čtvrtky A4 – 5 ks A3 – 25 ks Pro radostné tvoření • Složku barevných papírů • Tuhé lepidlo • Nůžky – pro leváky prodávají speciální nůžky – nutné při nákupu upozornit prodavačku Pomůcky na VV a PČ umístit do podepsaného kufříku nebo do podepsané krabice. Pro bezpečný a pohodlný pohyb • Tepláky, bundu, tričko, cvičky, na ven sportovní obuv. Doporučuji do sáčku vložit i náhradní ponožky, v zimě náhradní punčochové kalhoty. Buďte tak laskaví a vše podepište nebo doplňte značkou dítěti čitelnou. Pro pohodové učení • Pero – doporučuji pero na jedno použití s trojhranným držením, pro levoruké děti již prodávají speciální pera • Šanon na provedené práce • Tvrdou podložku formátu A4 pro práci mimo lavici; OBALY: 5 x na sešity formátu A5; na Živou abecedu 40 x 29 cm; na Slabikář 24 x 42,5 cm; na Matematiku 30 x 42,5 cm; na Prvouku – 42,5 (43) x 29,5 cm (jedná se o rozměry rozloženého obalu)

25. 6. 2007POMŮCKY PRO BUDOUCÍ TŘEŤÁKY: Sešit č.523 - 12ks; sešit č. 644 - 1 ks; úkolníček; pentilka na rýsování; kružítko; pravítko - trojúhelník s ryskou; pravítko dlouhé 20-30 cm; trvdá podložka s pérem na přichycení papíru; obaly na sešity a učebnice; NA VÝTVARNOU VÝCHOVU: čtvrtky A3 - 30 ks; čtvrtky A4 - 10 ks; složka barevného papíru; lepící tyčinka KORES; tuš; redispero; pastelky; voskovky; vodovky; tempery; kelímek; štětce - kulaté, ploché; souprava prašných uměleckých kříd (alespoň 12 barev v sadě); hadřík; igelit na stůl; plášť

25. 6. 2007POMŮCKY PRO ČTVRŤÁKY A PÁŤÁKY: sešit č.523 - 11ks; sešit č. 524 - 3ks; sešit č. 544 - 6ks; sešit č. 624 - 2ks; úkolníček; pevné desky na podložení a přichycení papíru A4; čtvrtky A3 - 30ks; čtvrtky A4 - 10ks; složka barevných papírů; lepící tyčinka KORES; temperové barvy, vodovky, suché křídy; voskovky; uhel; hrudka; tuš; redispero; trojúhelník s ryskou; pravítko; kružítko

25. 6. 2007Vážení rodiče, v době letních prázdnin od pondělí 02.07.2007 do neděle 26.08.2007 bude mateřská škola uzavřena z důvodu čerpání dovolené. Od pondělí 27.08.2007 do pátku 31.08.2007 bude mateřská škola otevřena, ale provoz bude omezen na dobu od 7,00 do 13,10 hodin.

25. 6. 2007SBÍRÁME LÉČIVÉ ROSTLINY. Sběr bylinek patří k tradiční aktivitě našich školáků. V letošním školním roce se zapojilo 31 žáků z celkového počtu 40 žáků. Děti z mateřské školy druhým rokem společně se svými nejbližšími sušily pomerančovou kůru. (Zapojila se téměř polovina dětí.) Nejvíce bodů získal Radek Rážek (69,9 bodů), „o prsa“ za ním skončil Daniel Kuchař (67,8 bodů) a třetí místo získal Vojta Scháněl (37,95 bodů). Ze školáků byl nejpilnější Jaroslav Moravec (265,55 bodů), Eliška Trnková (146,05 bodů) a Josef Valenta (144,55 bodů). Všichni, kteří se soutěže zúčastnili budou odměněni sladkostí, tři nejlepší sběrači věcnou cenou a nejlepší sběračská třída získá dohromady dort. Můžeme prozradit, že v průměru na jedno dítě byli nejlepší prvňáčci.

22. 6. 2007Vyhodnocení dotazníku pro rodiče a žáky. Celý dokument najdete najdete pod Dokumenty . Více zde.

12. 6. 2007Ve čtvrtek 07.06.2007 se žáci naší školy, již tradičně, zůčastnili regionálního kola přírodovědné poznávací soutěže pořádané Domem dětí a mládeže Delta v Pardubicích. A jak jsme uspěli? Z šesti zúčastněných žáků jsou čtyři pozvaní na čtvrtek 14.června na slavnostní vyhlášení výsledků do velkého sálu DDM Delta. Z celkového počtu žáků 3.ročníku naší školy nás reprezentovali dva chlapci. Jiří Turzo získal 20 bodů a skončil na 10 místě a Josef Valenta s 23,5 body se postavil na stupeň nejvyšší - 1.místo. Za ním zůstalo dalších 50 třeťáků. Do soutěže se zapojilo i 57 čtvrťáků z regionu. Nejlepší získal 38 bodů. Náš Vítek Macháček se ziskem 35 bodů obsadil 9.místo a Matyáš Hadaš s 34 body 11 místo. Z pátého ročníku mezi sebou ve znalostech soupeřili 54 žáci. Nikola Adamcová se s 32 body umístila na 25.příčce žebříčku. Na samý vrchol vystoupal Kryštof Hruška, s 55,5 body získal 1.místo. Gratulace patří žákům i vyučujícím, kteří je na soutěž připravovali.

7. 6. 2007V úterý 5. června se všichni žáci školy vypravili na dobrodružnou cestu po smyslově naučné stezce údolím Skuhrovského potoka, kterou zbudoval Český svat ochranářů přírody. Se zájmem pozorně sledovali obrázky a texty na informačních tabulích, aby dokázali do pracovních listů postupně doplňovat odpovědi na otázky, jako např.: Čím se živí saranče, čím kobylka. Zjišťovali, jakou barvu má molnička. Překvapivé bylo zjištění, že stonožka má méně noh než mnohonožka, protože mnohonožka má na každém tělním článku 2 páry nohou. Velmi zajímavé bylo zastavení u tabule s potravinovým řetězcem. Žáci si v čicháriu vyzkoušeli, zda poznají například heřmánek, anýz, houby, kmín a další. Bosýma nohama poslepu si prošli hmotou štěrku a snažili se rozpoznat podloží, po kterém se pohybovali. Nikdo neodolala pokušení v co největší rychlosti zdolat kopec a vrátit se zpět do výchozího bodu, projít se po pohupujících se lávkách přes potok. Vše zpříjemňovaly dobrůtky od maminek, čím více chutnaly, tím byl batoh lehčí. Naučnou stezku doporučujeme všem, kteří preferují pobyt v přírodě se zajímavým poznáváním. Více informací na stránkách: rybnik.cz/stezka/poloha.html. Abychom se mohli spokojeně vrátit domů, navštívili jsme Českou Třebovou, kde jsme nakoupili drobné dárečky pro naše nejbližší. Pan řidič nás spokojené bezpečně dovezl zpět do Rokytna

7. 6. 2007Bylo to poprvé a věříme, že ne naposledy. Neděle 3.června, zataženo, občas přeháňky. Přesto v Boru zastavují auta u informační tabule a cestující studují, kudy se dostanou do záchranné stanice pro volně žijící živočichy „Pasíčka“ (léčí se tam poraněná nebo oslabená zvířata a následně se dle možností navracejí zpět do přírody → www.pasicka.cz). Po marném úsilí oslovují domorodce, nasedají do svých vozítek, aby se za pár chvil mohli shledat žáci, rodiče i paní učitelky. Proč? Protože některé maminky napadlo, že by mohlo být fajn, společně strávit neděli, společně něco prožít, společně si popovídat, lépe se poznat. Malí, velcí, maskovaní v pláštěnkách, schoulení pod deštníky si prohlíželi obyvatele voliér a naslouchali vyprávění jejich ošetřovatelů. Co zaujalo druháky? „Když se začne na páva křičet a tleskat, roztáhne ocas.“ „Já jsem se dozvěděl, že páv je dobrý hlídač, protože když přijde vetřelec, tak on začne křičet.“ „…když třeba srnče pobíhá sem a tam, tak už dlouho nedostalo od mámy napít, že ho asi opustila. Pak mám zavolat na stanici nebo i hasiče a ti pomohou.“ „Nevěděl jsem, že psíci mývalovití žijí v liščích norách.“ „Když najdu opuštěného ptáka, mohu na něj šáhnout, protože pták nemá čich. Když se ho bojím, zavolám policii, hasiče, záchrannou stanici a ptáka hlídám, dokud nepřijedou.“ Asi vůně párků olizovaných ohněm donutila sluníčko vykouknout na návštěvníky. Síly byly doplněny. Nelinka vyměnila kočárek za sedačku na zádech mamky a s úsměvem pozorovala, jak v Toulavcových maštalích zápasili malí i velcí návštěvníci s přírodními překážkami. Neděle se stala dnem neformálního setkávání a poznávání, dnem pohodovým.

4. 6. 2007Základní škola a mateřská škola Rokytno, okres Pardubice získala CERTIFIKÁT za pomoc při veřejné sbírce MHP/346942/2006 Fondu Sidus, o.p.s.. Výnos ze sbírky ve výši 2.140,- Kč je určen na vybavení dětských zdravotnických zařízení přístroji (určeno pro Pediatrickou kliniku UK 2. Fakultní nemocnice v Motole, pro Kliniku dětského lékařství Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě) a vybavení pro dětké pacienty, aby lépe snášeli pobyt v nemocnici. Slouží také individuálním pacientům při návratu do běžného života.

31. 5. 2007Školní výlet ZŠ. V úterý 5.června 2007 v 8,00 hodin odjíždí žáci naší školy na výlet do České Třebové odkud budou putovat po naučné stezce údolím Skuhrovského potoka.

28. 5. 2007V měsíci květnu zaměstnanci, žáci a rodiče vyplňovali dotazníky, které byly zaměřeny na sociální klima školy, hodnocení výchovně vzdělávací práce. Dotazníky vyhodnocujeme. Výsledky žákovských a rodičovských dotazníků postupně zveřejníme. Pod názvem "Žákovský dotazník, anketa"; "Rodičovský dotazník". Touto cestou děkuji všem rodičům za vyplnění dotazníku i za otevřenost. Pomáháte nám získat zpětnou vazbu, která se pro nás stává odrazovým můstkem k další práci.

28. 5. 2007Ve dnech 24. a 25.května probíhala v Hradci Králové konference k projektu Škola pro udržitelný život = společný grantový a asistenční program Nadace partnerství a Střediska ekologické výchovy Sever. Generálním patrnerem programu je TOYOTA. Projekt běží pod záštitou České komise Unesco. Konference se zúčastnili zástupci z Čech a Polska. Součástí konference byly i návštěvy škol, které úspěšně realizovaly projekt v ČR. I naše škola přivítala ve čtvrtek i v pátek delegaci polských a českých učitelů, ředitelů a žáků hymnou školy a hrou na zobcové flétny. Po prohlídce školy a výsledků realizace projektu - otevřené školní zahrady a hravých odpočinkových prvků zastávky na cyklistické stezce, se naši hosté osvěžili připraveným pohoštěním. Díky návštěvě z Polska má naše škola nového obyvatele - morče Piškota. Více o projektu Škola pro udržitelný život můžete najít na www.skolaprozivot.cz; www.ssd-cap.org.

27. 4. 2007Dne 26.04.2007 zakončili žáci naší školy plavecký výcvik, který probíhal od 15.02.2007. Zúčastnilo se ho 39 z celkového počtu 40 žáků. Z šesti neplavců se v průběhu kurzu stali plavci a na závěr uplavali 10m, 15m, 25m, 50m a dva žáci plavci po 100m. Z druhého ročníku se prezentovali jako vytrvalostní plavci Klára Bízková a Vojtěch Budík – uplavali 500m. Nejlepší ze třetího ročníku byla Martina Ivaničová – 300m, Matyáš Hadaš a Filip Rolc ze 4. ročníku uplavali 600m, Petr Ehl 550m z ročníku Filip Klouček 650m, Daniel Řehák 550m. Žáci se učili i plavat pod vodou, vylovit předmět ze dna, poskytnout první pomoc tonoucímu atd. Hlavně se však všichni aktivně pohybovali, což v současnosti činí i některým našim vesnickým dětem problém, neboť mnohdy dávají práci na počítači přednost před pohybovými aktivitami.

27. 4. 2007V období od 27.04. do 02.05.2007 jsme se zapojili do dobročinné akce pořádané Fondem Sidus. Hlavním cílem je získávat finanční prostředky ke zlepšení života dětí s onkologickými onemocněními a dětí v předtransplantačním a potransplantačním období. Koupí drobných předmětů v hodnotě 30,- Kč; 50,-Kč; 60,-Kč umožníme využít získané prostředky k zakoupení učebních pomůcek, hraček, lékařských přístrojů, počítačů, které poslouží nemocným dětem z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a z Kliniky dětskkého lékařství Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě po celou dobu jejich léčby. Podrobnější informace na www.fondsidus.cz

6. 2. 2007Kritéria pro přijetí dětí do MŠ Celý dokument najdete najdete pod Dokumenty . Více zde.

6. 2. 2007Zápis do mateřské školy na školní rok 2007/2008. Kritéria jsou vyvěšena v MŠ, též je nejdete na internetu - najdete pod Dokumenty, zveřejněno i v Rokytenských novinách. Více zde.

Logo školy
Logo školky

Lukáš Hošek ©1999-2018