Nastavení prohlížeče
Přidat do oblíbených Přidat do oblíbených
Nastavit jako výchozí Nastavit jako výchozí
Zasílat novinky Zasílat novinky


Klub Felicia tuning

Město Pardubice

Znak PardubicPardubice leží zhruba na 50. stupni severní šířky, tedy severněji než například Ostrava. V severní Americe odpovídá tato šířka například kanadskému Vancouveru a Winipegu. Město má rozlohu téměř 78 km2 a přibližně 90 tisíc stálých obyvatel. Leží v nadmořské výšce 215 až 237 metrů nad mořem.
Uvnitř zámeckých hradeb v oáze klidu přímo v centru města žije 50 druhů chráněných živočichů, zejména zpěvného ptactv. Koncem dubna se ze zámeckých valů ozývá noční zpěv slavíků.
město Pardubice Na 1400 druhů rostlin bylo nalezeno v katastru města při aktualizaci botanického průzkumu, který se uskutečnil před několika lety. V tomto ohledu se Pardubice řadí na přední příčky mezi všemi městy v republice
Skupina starých metasekvojí roste v arboretu na pardubickém sídlišti Dukla. Kromě nich je zde k vidění dalších 120 druhů domácích a cizokrajných dřevin včetně vzácného korkovníků sachalinského.
město Pardubice Město pečuje o 32 tisíc stromů v parcích a stromořadích, stará se o 400 ha veřejné zeleně a asi 45 kilometrů živých plotů.
Pro cyklisty je v Pardubicích vybudováno zhruba 30 km samostatných stezek, na území města je vyznačeno dalších 70 km cyklotras. Hustou sítí stezek pro cyklisty je protkáno i okolí města.
Dopravní podnik města Pardubic provozuje 22 linek městské hromadné dopravy (z toho 8 trolejbusových) o celkové délce 203 km. Jeho 77 autobusů a 66 trolejbusů MHD najezdilo v roce 2002 celkem 6,1 miliónů kilometrů a přepravilo 31,3 miliónů osob.
Stálá expozice skla a skleněné plastiky na pardubickém zámku patří k nejúplnějším a nejcennějším sbírkám tohoto druhu nejen v České republice.


Internetové stránky města Pardubic (stav k 11.11.2003) Kontakt:
email: posta@mmp.cz
web: www.mesto-pardubice.cz

Lukáš Hošek ©1999-2018