Nastavení prohlížeče
Přidat do oblíbených Přidat do oblíbených
Nastavit jako výchozí Nastavit jako výchozí
Zasílat novinky Zasílat novinky


Klub Felicia tuning

Město Holice

Město HoliceMěsto Holice je přirozeným centrem východní části okresu Pardubice. Nalézá se při hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Svitavami. Městem též prochází silniční trasa z Pardubic do Rychnova nad Kněžnou. Na střed obce s rozlehlým náměstím navazuje část Staré Holice, okolí návrší osidlují čtvrtě Koudelka, Kamenec a Podlesí, západním směrem pokračuje Podhráz a jižně je poněkud vzdálenější Roveňsko.

V sedmitisícovém městě s průmyslově-zemědělským charakterem má sídlo městský úřad, finanční, pracovní a sociální úřad, poliklinika s pohotovostní službou, poštovní úřad, policejní a hasičská stanice. Potřebnou úroveň doplňuje síť obchodů, drobných živností, rozmanitých služeb, restauračních a ubytovacích zařízení, větších firem, peněžních ústavů, školských, kulturních a tělovýchovných institucí. Je zde vlakové nádraží, spojující Holice s hlavními železničními tratěmi, autobusové linky vedou do blízkého okolí a dálkové spoje směřují do mnoha měst České republiky.

Historie
Holice jsou prvně zmiňovány v roce 1336 jako součást Chvojnovského panství, náležejícího králi Janu Lucemburskému. V patnáctém století se již hovoří o městečku, k němuž nezbytně patří "rathouz" neboli radnice. První dvě dřevěné budovy lehly popelem, kamenná radnice byla dostavěna v roce 1824. Svým charakteristickým vzhledem se na více než jedno století stala dominatnou rozlehlého náměstí. Byla zničena v květnových dnech roku 1945. Náměstí, nesoucí jméno T. G. Masaryka, tvoří institucionární i obchodní centrum města.

Železniční a autobusová dopravaŽelezniční a autobusová doprava
Železnice a autobusy hrají v životě města významnou roli. Stavba železniční dráhy z Heřmanova Městce přes Chrudim do Borohrádku byla pro Holice nesmírným přínosem. Koncese byla vydána v květnu 1897, provoz na nové trati byl slavnostně zahájen 25. září 1899. Rovněž autobusová doprava se zapsala významně do historie města. Dne 13. května 1908 zahájila provoz první autobusová linka v Čechách na trati Holice - Pardubice - Bohdaneč, následně byly zavedeny linky do Vysokého Mýta, Dašic a Hradce Králové.

MotokrosMotokros
První motokrosový závod "O štít města Holic" se konal 30. září 1951. V té době nikdo z funkcionářů Automotoklubu Holice netušil, že z přírodní kotliny nedaleko města se stane světové závodiště. Roku 1956 se uskutečnily oblastní závody, o dva roky později mistrovství republiky. Přibývalo zahraničních účastníků a v roce 1963 se holický motokros zapsal poprvé do historie mistrovství světa. Vavříny vítězů v "Poběžovické kotlině" získávaly a dodnes získávají nejslavnější jezdci v historii tohoto sportu.

RadioklubRadioklub
Radioklub OK1KHL vznikl jako součást Automotoklubu Holice v roce 1954. V současnosti má čtyři zájmové sekce s více než 40 členy. Jeho aktivity jsou především v amatérském vysílání. V mezinárodních závodech se místní závodní tým pod volacím znakem OL5T umísťuje mezi prvními třemi českými kolektivními stanicemi. Klub pořádá semináře k radioamatérským zkouškám, zajišťuje ozvučení akcí pro různé organizace. Nepřehlédnutelnou aktivitou jsou každoroční mezinárodní setkání radioamaterů a uživatelů stanic GB.

AutokempinkAutokempink
Nadšenci Automotoklubu Holice si v roce 1961 povšimli překrásného prostředí v okolí rybníka Hluboký. V několika málo letech se jim podařilo vybudovat mezinárodně vyhledávány areál autokempinku z celoročním provozem. Návštěvníkům poslouží moderně vybavené chaty, obytné "sudy", prostranství pro stanování a karavany, kompletní sociální zařízení, klubovna, kavárna, herny, prodejna a restaurace. Vše v lesích u rozlehlého rybníka s písečnou pláží, s brouzdalištěm, tobogánem, volejbalovým hřištěm a minigolfem.Internetové stránky města Holic (stav k 1.12.2003) Kontakt:
web: www.mestoholice.cz

Lukáš Hošek ©1999-2018