Nastavení prohlížeče
Přidat do oblíbených Přidat do oblíbených
Nastavit jako výchozí Nastavit jako výchozí
Zasílat novinky Zasílat novinky


Klub Felicia tuning

Býšť

Znak BýštěObec Býšť leží 10km jihovýchodně od Hradce Králové na křižovatce silnic Hradec Králové – Holice (Svitavy, Brno) a Pardubice – Třebechovice pod Orebem. Je obklopena ze všech stran lesy.

První písemná zmínka o obci je z roku 1360, kdy patřila vladyckému rodu z Černčic. Dalšími vlastníky Býště byli: Jan ze Šternberka a bratři Arnošt, Chval, Mikuláš a Kryštof a Leskovce, kteří ji roku 1508 prodali Vilémovi z Pernštejna, tehdejšímu majiteli pardubického panství. Býšť Tyto historické prameny byly podkladem pro vznik znaku a praporu, který byl obci udělen předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 1998. Na těchto symbolech je na bílém poli zobrazen kříž sv. Jiří, uprostřed černá zubří hlava se zlatými rohy, jazykem a houžví. Na každém rameni kříže je po jedné osmicípé hvězdě na důkaz toho, že se obec skládá ze čtyř katastrálních území: Býště, Bělečka, Hoděšovic a Hrachovišť.

Dominantou obce je kostel sv. Jiří, pocházející z roku 1360. Nynější barokní podobu získal kostel v roce 1823. Nejvýznamějším rodákem obce je hudební skladatel Eduard Nápravník. Narodil se v roce 1839 a byl dirigentem a ředitelem Carské opery v Petrohradě. U příležitosti 160. výročí jeho narození byla odhalena pamětní deska v budově základní školy.

Rozlohou katastrálního území 3650 ha je Býšť druhou největší obcí okresu, hned po městě Pardubice. V současné době žije v obci v 300 rodinných domcích 970 obyvatel, což je o 180 obyvatel více, než v roce 1990. Na území obce se nachází 150 rekreačních chat a chalup. Rozvoj obce spočívá ve značné bytové výstavbě, zejména rodinných domků, ale i drobných provozoven. Celá obec je plynofikována a do všech částí je zaveden vodovod. V obci je úplná základní devítiletá škola, mateřská škola, dům s pečovatelskou službou, obecní knihovna, čtyři hostince, dvě prodejny smíšeného zboží, pošta, zdravotní středisko, podchod pro pěší, dvě benzinové čerpací stanice. V roce 1996 zvítězila obec Býšť v krajském (regionálním) kole hodnocení obcí Východočeského kraje.


Internetové stránky obce Býště (stav k 26.1.2003) Adresa:
Obecní úřad
Býšť
533 22
Kontakt:
telefon: 466989234
fax: 466689400
email: byst@wo.cz
web: www.byst.cz

Lukáš Hošek ©1999-2018